Drzewko truskawkowe – jak wyhodować?

Drzewko truskawkowe zwane także jako chruścina jagoda a fachowo Arbutus unedo, należy do grupy wrzosowatych roślin. Truskawkowe drzewko nie gubi liści na jesień i rośnie bardzo powoli, osiągając od 2 do 3 metrów wysokości po 10 latach.

Drzewko truskawkowe ma bardzo charakterystyczne owoce, przypominające poziomki. Wewnątrz kulistego czerwonego owocu, znajduje się ciemnożółty miąższ, który skrywa nasiona. Drzewko truskawkowe to roślina z grupy dekoracyjnych, nie gubi liści i owocuje przez 9-12 miesięcy, zapewniając doskonałe wrażenia wzrokowe, przez prawie cały rok. Drzewko truskawkowe kwitnie małymi białymi kwiatkami, podobnymi do borówki amerykańskiej.

Drzewko truskawkowe – sadzonka

Sadzonki drzewka truskawkowego wysiewa się z nasion po stratyfikacji. Co oznacza, że przez 4-6 tygodni wystawione są na temperaturę w zakresie 2-5 °C. Owija się nasiona w wilgotny ręcznik papierowy i zamyka szczelnie w woreczku strunowym. Można także wymieszać z wilgotnym piaskiem nasiona w stosunku 1:3 i owinąć folią spożywczą, następnie przez 4-6 tygodni trzeba nasiona trzymać w lodówce. Nasiona są gotowe do wysiewu, kiedy zaczną pękać.

Wysiew nasion powinien się odbywać do krążków torfowych Jiffy, w miniaturowych szklarniach. Wgniatamy w krążek nasiona i trzymamy w temperaturze 20 °C, otwieramy miniszklarnię raz dziennie na 15 minut, w celu przewietrzenia, pamiętając o tym, że roślina powinna stać w nasłonecznionym miejscu.

W okresie kiełkowania należy zapewnić stałe wilgotne podłoże.

Dowiedz się więcej o rodzajach gleby – podłoża do uprawy.

Drzewko truskawkowe – uprawa

Drzewko należy do grupy roślin dwupiennych, co oznacza, że trzeba sadzić obok siebie przynajmniej dwa drzewka, aby uzyskać owoce. Kwiaty żeńskie i męskie znajdują się na osobnych roślinach, dlatego sadząc, warto uwzględnić sadzonki męskie i żeńskie.

Nasiona kiełkują do późnej wiosny, do tego czasu nie mogą wyschnąć, trzeba zapewnić przyszłemu drzewku sale wilgotne podłoże. Po pojawieniu się pierwszych siewek przestawiamy małą szklarnię w nieco zacienione miejsce. Kiedy roślina wyrośnie, należy małe drzewko przesadzić do docelowych doniczek. Pierwszy rok uprawy powinien odbywać się w nieco cienistym miejscu, w kolejnym roku zapewniamy nieco więcej słońca, stopniowo co roku zwiększając nasłonecznienie. Drzewko truskawkowe dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Odpowiednim miejscem poza domem dla drzewka, może być szklarnia, oranżeria lub zimowy ogród. Do nawożenia drzewka wystarczy klasyczny nawóz wieloskładnikowy.

Drzewko truskawkowe – bonsai

Drzewko należy do rodziny roślin wrzosowatych, oznacza to, że drzewko potrzebuje kwaśnego lub wapiennego podłoża. Podłoże powinno przepuszczać powietrze, gdyż drzewko musi mieć wentylowane korzenie. Doskonale w tej funkcji spełni się ziemia ogrodowa lub kompost. Drzewko truskawkowe wymaga ciepła i nasłonecznienia, dlatego powinno w naszym klimacie rosnąć w domach. To ze względu na wrażliwość na mróz, latem drzewko dobrze znosi klimat na balkonie, przed domem, czy w ogrodzie. Zimą drzewko powinno przejść w stan spoczynku, aby to umożliwić, należy drzewko umieścić w temperaturze 5-10 °C. Drzewko truskawkowe to doskonały materiał na bonsai, gdyż roślina dobrze znosi przycinanie.

Drzewko truskawkowe – właściwości

Drzewko ma właściwości lecznicze, jadalne owoce bogate są w witaminę C. Dojrzałe owoce przydatne do spożycia są w ciągu pierwszych 24 od zerwania, ze względu na to, że szybko się psują. Jedynym sposobem na przechowanie owoców dłużej jest zbór czerwonych, ale jeszcze twardych, wydłuża to przydatność do spożycia o kilka dni. Owoce nadają się do spożycia na surowo albo w postaci przetworzonej np. konfitury. Portugalia słynie z produkcji alkoholu na bazie owoców drzewka truskawkowego o nazwie Medronho.

Dowiedz się również, jakie właściwości ma Krasnodrzew pospolity?

Gdzie kupić drzewko truskawkowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 pomysły na urządzenie małej sypialni

Gdy planujemy zagospodarowanie domu lub mieszkania, na sypialnię przeznaczamy zwykle jeden z mniej przestronnych pokoi. To zupełnie zrozumiała decyzja!...

More Articles Like This