Mieszkanie na poddaszu – ryzyko, czy kreatywna aranżacja?

Mieszkanie na poddaszu inaczej FACJATA to dla emerytów wyzwanie liczące kilkadziesiąt schodów, które prowadzą tam, gdzie zwyczajnie znajduje się strych. Mając projekt i trochę wyobraźni, przestrzeń strychową można praktycznie zaadaptować, jako dodatkowe mieszkanie, dla wnuków, dzieci, czy na wynajem. Trzeba liczyć się tylko z niedogodnościami i wyzwaniem, jakie stawia przed sobą aranżacja poddasza.

Jak zaplanować mieszkanie na poddaszu

Kiedy poddasze ma spełniać funkcje samowystarczalnego mieszkania, potrzebujemy w projekcie uwzględnić kilka kluczowych pomieszczeń:

  • Salon najlepiej z aneksem kuchennym.
  • Łazienka.
  • Sypialnia możliwe, że z garderobą.
  • Mały pokój dziecięcy.

Skosy na ścianach mają tendencję do optycznego zmniejszania pomieszczeń, można z tym sobie poradzić, łącząc dwa sposoby. Po pierwsze wysoki sufit. Wykorzystując tę samą powierzchnię użytkową z pokoju, możemy zrobić przestronny biały salon dający dużo komfortu. Maksymalnie otwarte powierzchnie, co oznacza zaprojektowanie szaf w ścianach i trudnych do zagospodarowania skosach. W optycznym powiększeniu pomieszczenia pomogą duże okna, dające możliwość przejścia na taras.

W skosach można ukryć nie tylko szafy, ale także zabudować pralkę, zmywarkę, wykorzystać jako powierzchnie na dodatkowy blat, a w salonie można ustawić pod skosem kanapę. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu pozwoli nam wykorzystać przestrzeń, wysokość i nachylenie dachu, które zdecydowanie łatwiej się aranżuje, kiedy nachylenie dachu mieści się miedzy 35 a 45 stopni.

Romantyczne i przytulne małe mieszkanie na poddaszu, to także wyzwanie do praktycznego wykorzystania powierzchni. Kiedy poddasze będzie ogrzewane przez kaloryfery, trzeba mieć na uwadze umiejscowienie kaloryferów, spady w instalacji, oraz samą wysokość miejsca na kaloryfer, które powinno dać około 90 cm wysokości, aby urządzenie grzewcze mogło ogrzewać powietrze w sposób konwekcyjny. Dodatkowo przy ogrzewaniu konwekcyjnym, trzeba liczyć się z koniecznością nawilżenia powietrza. Innym sposobem jest wykorzystanie ogrzewania sufitowego, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo przestrzeni i wykorzystać dużą powierzchnię skosów. Instalacja wymaga jednak przyzwyczajenia, do źródła ciepła płynącego naturalnie z góry, nie z podłogi. W przypadku ogrzewania podłogowego również uzyskami nieco więcej przestrzeni jednak trzeba mieć na uwadze, że ogrzewanie podłogowe miesza powietrze z kurzem gromadzącym się na podłodze. Powierzchnia podłogi może być też ograniczana dodatkowo przez duże szafy i kanapę.

Jak wykorzystać każdy kąt?

Mieszkanie na poddaszu z antresolą to jedno z rozwiązań, które umożliwia wykorzystania skosów, do umieszczenia pod nimi sypialni. Łóżko stojące pod oknem dachowym daje możliwość relaksu przy oglądaniu gwieździstego nieba. Niestety antresolę można zaprojektować tylko, kiedy pozwala na to wysokość dachu i odpowiednia konstrukcja nośna belek.

Doskonałą inspiracją na poddaszu może być wykorzystanie drewnianych belek, które dość często stanowią elementy wspierające dach. Kiedy na poddaszu pojawia się dziecko, można taką poprzeczną belkę stropową wykorzystać, jako nośnik dla huśtawki, dla podwieszanego hamaku, czy fotela wiszącego do czytania książki. Jeżeli belki są zakryte, a miałyby stanowić jedynie element ozdobny, warto wybrać te wykonane z poliuretanu.

Lekkie belki z poliuretanu:

Problemy na poddaszu

Przyjęło się, że poddasza mają zawsze słabszą izolację, niż poniższe piętra. Fakt ten spowodowany jest niskiej jakości i znikomą ilością termoizolacji. To powoduje dyskomfort w okresie letnim, zimowym i wilgotnym, czyli przez większą część roku. Drobne błędy, jak brak oddzielenia warstw w poszyciu dachowym przestrzenią wolną, podwyższają współczynnik przepuszczalności cieplnej, co jest odczuwalne, kiedy latem przyświeci słońce i na poddaszu bez klimatyzacji trudno egzystować. Ciepło zawsze zbiera się w górnych partiach pomieszczeń, dlatego warto w drodze na poddasze, zamontować dodatkowy system wentylacji. System może skutecznie powstrzymać migrację ciepłego powietrza z niższych kondygnacji, przede wszystkim z kuchni, gdzie powietrze ogrzewane jest przez dużą ilość urządzeń AGD.

Jak kupić mieszkanie na poddaszu

Warto mieszkanie na poddaszu odwiedzić w porach skrajnych warunków atmosferycznych, kiedy jest bardzo ciepło na dworze, szybko wyczujemy, czy na poddaszu zadbano o jakości i ilość izolacji, Podobnie zimą, warto zabrać ze sobą termometr elektryczny lub fachowca, z termo-kamerą, aby sprawdzić, jak wygląda w skrajnych warunkach poziom szczelności. Inwestycja w fachowca ze sprzętem szybko się zwróci, jeżeli miałoby się okazać, że ogrzanie poddasza wymaga dodatkowych nakładów finansowych lub trzeba izolację co gorsza wymienić.

Jak pomalować mieszkanie na poddaszu

Przede wszystkim to kwestia gustu, jednak w praktyce sprawdzając się jasne barwy, z racji ograniczeń wpadającego do pomieszczeń światła, które w większości pochodzi z okien dachowych. Warto także zadbać, aby drewno wewnątrz pomieszczenia stało się ozdobą, komponując się z pozostałymi meblami lub kontrastując w ciemnych odcieniach.

Jak urządzić małe mieszkanie na poddaszu

Kluczową rolę pełni oświetlenie i przestronność pomieszczenia. Dobrze sprawdzają się niskie meble w jasnych odcieniach i duże szafy zabudowane, w trudno dostępne skosy. Belki, które na ogół mogłyby stać się przeszkadzająca w aranżacji przeszkodą, można wykorzystać jako podpora dla zawieszonego fotela, podstawę dla kwiatów, wspornik dla szafy, blatu, stolika, czy część elementu konstrukcyjnego. Minusem aranżacji umeblowania, z pewnością jest fakt zamówienia mebli na wymiar, gdyż standardowe rozmiary, rzadko wpasują się w otoczenia i wykorzystają korzystnie przestrzeń. Można tanio urządzić mieszkanie na poddaszu, wykorzystując elementy konstrukcyjne, jako cześć szkieletu dla szaf, czy elementy dekoracyjne, których nie trzeba zakrywać kosztownymi ściankami. Oszczędzone środki można przeznaczyć na odpowiednie doświetlenie poddasza, poprzez dodatkowe okna lub lampy, czy małe źródła światła. Kuchnie warto połączyć z salonem, aby zyskać na otwartej przestrzeni, garderobę umieścić za drzwiami szafy w sypialni, a urządzenia piorące i suszące pranie pod blatami w łazience.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This