Jak dobrać nowoczesne firany do salonu?

Nowoczesny salon to miejsce, gdzie przyjmujemy gości lub samodzielnie wypoczywamy. Firany to element wyposażenia, który niewątpliwie wprowadzi trochę prywatności w naszym życiu, ale także stanie się ozdobą pokoju dziennego.

Okna w salonie potrafią zajmować dużą powierzchnię ścian, aby promienie słońca rozświetlały wnętrze. Tak duża powierzchnia bez zasłon, może stanowić problem dla naszej prywatności szczególnie wieczorem. Jednym ze sposobów, aby dodatkowo przyozdobić wnętrze naszego salonu i nadać mu indywidualny charakter, jest zawieszenie firan i zasłon w salonie.

Tradycyjne zasłony okienne

Aby dowiedzieć się, jakie powinny być firany nowoczesne do salonu, musimy wiedzieć, jak wyglądają tradycyjne. Tradycyjna firana ma zazwyczaj prosty krój, który praktycznie zasłania okno. Tradycyjne firany charakteryzują się materiałem, z którego są wykonane, może to być tiul, woal, organza, markizeta oraz żakard. Dodatkowym elementem wyróżniającym tradycyjną firanę, jest krój firany, tradycyjne mogą sięgać do ziemi lub występować w formie lekkiego lambrekinu. Większość tradycyjnych firan montowana jest na tzw. żabki. Klasyczne firany doskonale sprawdzają się w stylu rustykalnym.

Nowoczesne firany do pokoju

Do pokoju możemy wybrać firanę z taśmą marszczącą lub montowaną na tradycyjne żabki z lamówką. Lamówka spełnia podobną funkcję, co taśma marszcząca, ma usztywnić chwytany przez żabkę materiał, aby nie ulegał rozerwaniu pod własnym ciężarem. Taśma marszcząca ma też dodatkową zaletę, pozwala ułożyć firanę w taki sposób, aby zakrywała mało estetyczne żabki.

Nowoczesne firany umożliwiające szybki montaż i demontaż to takie, które z pewnością nie będą montowane na żabki, wówczas trzeba każdą z osobna odpinać. Nowoczesna firana powinna być zatem montowana na szelkach lub przelotach, co ułatwia zdjęcie firany z karnisza jednym ruchem.

Nowoczesne firany do salonu z balkonem

Żakard to tradycyjny materiał, pasujący do firan montowanych na żabki, warto więc wybrać nowoczesny materiał do salonu z balkonem, aby firana wpasowała się w aranżację. Zdecydowanie do nowoczesnego salonu z balkonem, dobrze sprawdzą się tkaniny typu organza i woal, nadają lekkości firanie i dobrze się układają. Jeżeli pod oknami mamy zamontowany nieestetyczny grzejnik lub zwyczajnie chcemy go zakryć, bo nie pasuje do aranżacji, wówczas dobrym sposobem będzie wybór firan sięgających do ziemi. Kiedy przestrzeń pod parapetem nie wymaga zakrywania, wówczas warto wybrać długą firanę tylko na wejście na balkon, a pozostałe skrócić do momentu okna. Warto zwrócić uwagę na dolną linię firany przy oknie, aby wzorem pasowała do długiej firany przy drzwiach i stanowiła optyczną jedność.

Nowoczesne firany do salonu panele

Posiadając panele w salonie, gdzie nie trzeba zakrywać przestrzeni pod parapetem, warto wybrać firanę z chwostem. Jest to charakterystyczny dość często sznur ozdobny, pozwalający spiąć firanę w 2/3 lub 3/4 licząc od góry, zakończony frędzlem lub upinaczem. To doskonałe rozwiązanie, kiedy pomimo walki z firaną, materiał nie chce się układać estetycznie. Upinacze dość często są elementem ozdobnym, dlatego wykonywane są ze szlachetnych surowców. Można się spotkać z magnetycznymi upinaczami, które dzięki magnetycznym właściwościom, w łatwy sposób pozwalają upiąć firanę. Upięcie firany dodaje szyku wnętrzu nie tylko z panelami, drobne elementy dekoracyjne stwarzają awangardowy styl o eleganckim charakterze.

Nowoczesne firany do salonu na przelotkach

Piękne firany powinny być także praktycznie montowane, aby nie musiały być wymieniane lub prane tylko raz do roku ze względu na trudność montażu. Firany do salonu na przelotkach wprowadzą harmonię we wnętrzu, ale także pozwolą się sprawnie zdjąć i założyć po odświeżeniu. Montaż firan opiera się na wszytych w firanę kołach. Firany na kołach są zwiewne, harmoniczne i subtelne, dzięki swojej delikatności, upiększają każde pomieszczenie. Dodają uroku i zachwycają, a gama wzorów i kolorystyki jest bardzo bogata. Nawet tanie firany na przelotkach mogą wyglądać elegancko, a dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu pozwalają utrzymać się w czystości. To bardzo ważne, ponieważ firana potrafi zbierać bardzo dużo kurzu, co powoduje, że szarzeje, a od dymu papierosa z czasem żółknie. Sposobem na utrzymanie dłużej czystych firan, jest oczyszczacz powietrza.

Na co zwrócić uwagę?

Najważniejszy oczywiście jest fason i materiał, z którego firana jest wykonana. Kolejnym ważnym elementem jest sposób montażu firany, aby zaoszczędzić sobie zmiany karnisza na nowy i zbędnego bałaganu. Sposób montażu odnosi się także przy montowaniu samej firany do karnisza, tradycyjne firany montowane na żabki, to rozwiązanie dla cierpliwych. Z tego też powodu w górną cześć firany, w nowoczesnych modelach, wszyta jest taśma marszcząca, która usztywnia firanę w miejscu spięcia żabką i dodatkowo pozwala regulować sposób marszczenia i falowania firany.

Długość firany jest bardzo ważna, jeżeli ma zakrywać całe okno, przy pomiarze długości okna należy uwzględnić kilka dodatkowych centymetrów na lamówkę lub taśmę marszczącą.

Rodzaje firan w zależności od montażu:

  • Firana tradycyjnie montowana na żabki z lamówką
  • Firana montowana na żabki z wszytą taśmą marszczącą
  • Firana na szelkach
  • Firana z chwostem
  • Firana na przelotkach

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Blat kuchenny – jaki wybrać? Poznaj zalety i wady blatów kuchennych

Idealny blat kuchenny nie istnieje. Nie dlatego, że na rynku nie ma propozycji estetycznych, wysokiej jakości i przystępnych cenowo...

More Articles Like This