Jak wybrać rustykalne uchwyty do mebli?

Uchwyty przy meblach z czasem tracą na świeżości. Można na nich dostrzec ślady przetartej farby, poluzowanie mocowania, czy zabrudzenie, którego nie sposób doszorować. Uchwyt ma na celu umożliwienie otwarcia i zamknięcia szafki, czy szuflady, bez dotykania powierzchni płaskich.

Dlaczego zatem nie wybrać uchwytu, który już wygląda, jakby był dość wiekowy, a na dodatek bardzo estetycznie pasuje do aranżacji? Uzupełniając dodatkowo wnętrze nowoczesnymi firanami.

Retro uchwyty meblowe

Bywa tak, że po latach użytkowania, chcemy odświeżyć nasze meble domowymi sposobami. Przemalowanie powierzchni płaskich nie stanowi większego wyznania, czego nie można powiedzieć o uchwytach, które także z czasem ulegają wytarciu. Zwykła farba do pomalowania uchwytu już nie wystarczy, gdyż ulegnie wytarciu i zabrudzeniu szybciej niż oryginał.

W takim przypadku, watro zaopatrzyć się w nowe uchwyty fabrycznie malowane, trwałymi farbami, zapewniającymi znacznie lepszą wytrzymałość na ścieranie.

Odświeżone meble, w charakterze rustykalnym, potrzebują pasujących do designu uchwytów. Dość często rustykalne uchwyty mają kolor czarny, o matowej fakturze. Ciemny czarny, czy grafitowy kolor doskonale kontrastuje z jasnymi kolorami lub naturalnymi odcieniami drewna.  Czarny to nie jedyny rustykalny kolor, producenci zadbali abyśmy mieli w czym wybierać.

Rodzaje rustykalnych uchwytów

Na rynku istnieją metaliczne odcienie uchwytów, często połączone ze zdobieniami w kolorze kości słoniowej. Rustykalne uchwyty mają za zadanie oddać charakter retro, tak aby gotowy mebel przypominał antyk lub nawet średniowieczne wyposażenie wnętrza. W tym celu producenci stosują specjalne metody postarzania metali, uzyskując tym samym chropowatą fakturę w mosiężnych, czy stalowych elementach wykończenia. Elementy metalowe pokrywane są patyną na mosiądzu co pozwala na delikatne połyskiwanie uchwytów.

W sprzedaży można także znaleźć uchwyty o pokryciu starego mosiądzu. Uchwyt mosiężny posiada charakterystyczne dla tego modelu przetarcia i przyciemnienia, wykonywane w sposób celowy, aby nadać uchwytom naturalnej starości. Tak wykonany postarzany uchwyt, doskonale odświeży wygląd starej komody lub toaletki.

Uchwyty rustykalne należą do grupy ozdobnych akcesoriów meblowych, bez których mebel nie ma historycznej „duszy”. Detale pozwalają zmienić nowoczesny salon, w ciepłe i przytulne pomieszczenie w stylistyce z dawnych czasów.

Klasyczne uchwyty Vintage

Uchwyt o klasycznym kształcie doskonale wpasuje się przy tradycyjnej stylistyce. Dzięki swoim kształtom i rozmiarom dadzą szybki i wygodny dostęp do zawartości.

Postarzane uchwyty doskonale pasują do białych mebli w stylu retro, rustykalnym oraz vintage.

Rustykalne uchwyty w kształcie muszli

Uchwyty w kształcie i kolorze muszli oddają charakter prostego domu na wsi i sprawdzą się doskonale jako uchwyty do szafek kuchennych, czy nawet do drzwi przesuwnych. Dzięki swoim kształtom, uchwyty w formie muszli, nadają pomieszczeniu swojski wygląd. Wizualnie uchwyty pasują do nawet ciężkiej szafy. Na rynku dostępne są odcienie typu mosiądz antyczny, który dzięki nieoczywistym kształtom, jest zarówno estetyczny, jak i bardzo praktyczny.

Rustykalne gałki

Gałki rustykalne ozdobią każdą toaletkę, szafkę kuchenną, biurko czy inny rodzaj mebla, są bardzo uniwersalne. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to także jest w czym wybierać: grafit strukturalny, czarny, biały, mosiądz, porcelana, czy motywy kwiatowe, to tylko niektóre z przykładów dostępnych gałek na rynku.

Małe dekoracyjne detale przysłużą się w każdym meblu posiadającym przesuwane, czy otwierane elementy. Uchwyty oddają historyczny charakter ubiegłych czasów, tworząc jednocześnie domową i swojską atmosferę, a co najważniejsze pozwalają dowolnie skomponować mebel i wyposażyć w niezastąpiony element.

Gałka retro

Uchwyt retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This