Lampa solna – jakie ma działanie?

Lampa solna to jak się okazuje nie tylko dobra pamiątka z wakacji, prezent, ale źródło dobrego samopoczucia. Tylko pytanie, czy lampa solna jest zdrowa, czy szkodzi, czy nadaje się dla dziecka?

Opnie na temat lamp solnych, są różne, dlatego podsumowujemy czy ich właściwości faktycznie mają wpływ na lepsze samopoczucie i czy mogą mieć lecznicze właściwości. Porównajmy zatem czym rożni się lampa solna, od tradycyjnej lampy w salonie.

Lampa solna – czy ma właściwości lecznicze?

Jak powszechnie wiadomo, sól jest szkodliwa, szczególnie przy nadmiernym spożyciu. Jej niezastąpiony smak jest jednak podstawą kuchni. Naturalna sól z czasem zostaje w kuchni zastąpiona solą himalajską, która ma charakterystyczny różowy kolor. Czy lampa solna, z soli himalajskiej również ma lepsze właściwości?

Sól soli, nie równa. Istnieje kilkanaście odmian soli: himalajska, kuchenna, oceaniczna, indyjska, niebieska, czerwona, czarna, zielona, tybetańska, pustyni Kalahari itp. Żadna z soli nie powinna być uznawana za zdrowszą, gdyż ilość minerałów w spożywanych ilościach, jest na tyle nieznaczna, że nie można ich uwzględniać w diecie. Poziom chlorku sody w różnych gatunkach soli (z wyjątkiem soli sodowo – potasowej) jest bardzo zbliżony i tak samo szkodliwy w spożyciu.

Sól pomimo swojej szkodliwości w spożyciu posiada, ma właściwości jonizacyjne po podgrzaniu jej powierzchni działając podobnie jak oczyszczacz powietrza z jonizacją. Jak łatwo się zatem domyślić, lampa solna nie pełni funkcji, tylko dekoracyjnej, ale ma zdolność do emitowania jonów ujemnych. Sól kamienna ma w swoim składzie pożyteczne materiały dla organizmu, takie jak: lit, halit i selenit. Lampa solna to naturalny jonizator powietrza.

Lampa solna – na co pomaga?

Emitowane przez podgrzaną bryłę soli, jony ujemne, mają szczególnie dobry wpływ na drogi oddechowe. Poza tym lampy solne wpływają na dobre samopoczucie, poprawę koncentracji, ułatwiają zasypianie i niwelują negatywny wpływ urządzeń elektronicznych, takich jak telewizor, czy komputer.

Największe i najcenniejsze archiwa dokumentów, mieszczą się w szybach starych kopalni solnych, nie bez powodu. Sól zapobiega rozprzestrzenianiu się wilgoci, grzybów i bakterii, co ma znaczenie także w domowym zaciszu. Podgrzana sól poza uwolnieniem jonów ujemnych do powietrza, minerałów, zmniejsza ilość kurzu w powietrzu. Ponadto uwolnione jony o właściwościach ujemnych, zwiększają ilość tlenu w powietrzu, co wieczorem pomaga w zaśnięciu. Większa ilość tlenu w powietrzu w ciągu dnia zwiększa naszą efektywność i koncentrację, a to ma wpływ na efektywność nauki czy pracy. Wieczorny relaks przy lampie solnej pozwala się wyciszyć i zrelaksować, ciepła barwa światła z lampy ma barwę świecy, co naturalnie uspokaja organizm.

Lampa solna – zalety

Lampy w Polsce tworzone były przez górników rzeźbiarzy, w latach osiemdziesiątych XX wieku, w kopalni soli – Wieliczce, od tamtych czasów uznawano lampy za cudowny element uzdrawiający. Dzisiaj większość lamp solnych pochodzi z Kłodawy, Iranu i Pakistanu itp. kopalni soli.

  • Doskonała do aranżacji wnętrz.
  • Sprawdza się przy tworzeniu ciepłej atmosfery, zamiast świec.
  • Poprzez jonizację, oczyszcza powietrze z bakterii, grzybów itp.
  • Poprawia koncentrację i skupienie.
  • Wspomaga zasypianie.
  • Zapobiega chorobom układu oddechowego.
  • Wzmacnia układ odpornościowy.
  • Usprawnia procesy trawienne.
  • Obniża ryzyko powstania alergii.
  • Wspomaga leczenie astmy.
  • Jony ujemne neutralizują niekorzystne jony dodatnie.
  • Przyspiesza przemianę materii.

Lampa solna szkodliwość

Przeciwwskazania do stosowania nie sposób określić jednoznacznie. Badania ostrzegają przed nadmiernym ozonowaniem powietrza, ponadto ostrzeżenia dotyczą grot solnych, a nie samych minerałów, których powierzchnia na tle groty solnej jest symboliczna.

Lampa solna dla dziecka

Czy lampa solna szkodzi dziecku?

Mały organizm jest bardzo wrażliwy na wiele czynników, a także narażony na przewlekłe choroby, bakterie, czy grzyby. Umieszczona w pobliżu łózka dziecka, lampa solna ułatwi mu zasypianie, dzięki kojącej nerwy, barwie światła. Jeżeli wymienimy żarówkę z lampy kamiennej np. na energooszczędną czy LED utracimy efekt jonizacji powietrza. To właśnie rozgrzana powierzchnia soli sprawia, że bryła nabiera leczniczych właściwości, dlatego lepszym dla oszczędności zabiegiem, jest umiejscowienie lampy w pobliżu okna, gdzie świeci słońce, lub przy kaloryferze lub innym źródle ciepła.

Jednym z dowodów na działanie soli jest fakt dobrego samopoczucia nad morzem, gdzie powierzchnia słonego morza jest rozgrzewana naturalnie promieniami słońca. Kolejnym faktem pozytywnych właściwości brył soli jest fakt, że największe uzdrowiska położone są w pobliżu solanek, a właściwości Morza Martwego, uważane są za lecznicze.

Lampa solna do sauny – czy to dobry pomysł?

Sauna jak wiadomo ma lecznicze właściwości, więc naturalnie wydawałoby się dobrym pomysłem wstawienie lampy solnej o korzystnych właściwościach do sauny, aby zwielokrotnić moc oczyszczania.

To niestety kiepski pomysł, sól jak wiadomo, rozpuszcza się, a skroplona wilgoć w lampie może spowodować zwarcie w instalacji elektrycznej. Lampy solne należy przechowywać w suchych pomieszczeniach, wolnych od nadmiaru wilgoci.

Lampa solna – gdzie kupić?

Lampy są powszechnie dostępne w sklepach eko, ze zdrową żywnością, zielarskich, aptekach, ale także można skorzystać ze sklepu internetowego. Cena uzależniona jest od gabarytów lampy i wagi bryły, lampę o wadze 3 kg możemy kupić w Internecie za nieco ponad 40 zł. Popularne są tradycyjne wielkości lampy, gdzie waga oscyluje wokół 2 kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This