Lampa stojąca do salonu – jak wybrać odpowiednią?

Rynek lamp jest bardzo zróżnicowany, dzięki szerokiej ofercie możemy dowolnie kształtować wyposażenie swojego salonu. Nierozłącznym elementem każdego pomieszczenia niewątpliwie jest oświetlenie.

W tej kwestii mamy duży wybór, pozwalający wybrać między lampą wiszącą z sufitu a podłogową, która będzie służyć między innymi do czytania. Lampa do salonu może być elementem ozdobnym, jak lampa solna lub bardziej praktycznym. Najlepiej jakby spełniała obie te funkcje, wprowadzając w pomieszczeniu przyjemny klimat. Alternatywą dla miejscowego oświetlenia jest lampa wisząca do salonu.  Lampa stojąca do salonu jest niewątpliwie alternatywą dla lampy wiszącej.

Lampa do czytania

Lampa do czytania powinna świecić światłem, które nie męczy oczu. Zadaniem lampy jest skierowanie strumienia światła na książkę lub gazetę, w taki sposób, aby uniknąć światła refleksyjnego. Odbicie światła, szczególnie od gazety, która niejednokrotnie ma powierzchnię lakierowaną, jest pierwszą rzeczą, która będzie utrudniać czytelnikowi zapoznanie się z treścią.

Jednym z praktycznych rozwiązań oświetlenia miejsca, w którym czytamy, jest lampa trójnóg. Przy odpowiedniej wysokości dostarczy rozproszonego światła, nadając pomieszczeniu delikatne oświetlenie i skupiając światło np. przy kanapie gdzie wygodnie można rozsiąść się z książką.

Lampa na wysięgniku tzw. lampa wędka to kolejny sposób na oświetlenie, kierujące strumień światła tam gdzie jest on potrzebny w sposób na tyle wygodny, aby uniknąć odbicia strumienia światła od powierzchni. W przypadku kiedy mamy długą kanapę lub narożnik, warto zakupić przynajmniej dwie lampy, ustawiając je po obu stronach sofy, dzięki temu unikniemy ciągłemu przestawianiu lampy.

Tylko lampa wisząca nad stół?

Jesteśmy przyzwyczajeni już, że w jadali, lampa wisi na suficie, oświetlając powierzchnię stołu. Jeżeli mowa o stole w salonie służącemu do czytania czasopism, książek, czy wypicia napojów, dobrze sprawdzi się lampa, która skoncentruje światło nad stołem. Lampa wędka sprawdzi się doskonale na jesienne wieczory przy partyjce w karty, czy grze planszowej z przyjaciółmi.

Lampa podłogowa

Lampa podłogowa, która ma zapewnić oświetlenie przy np. oglądaniu telewizji, co zdecydowanie jest zdrowsze niż oglądanie telewizora w ciemności, doskonale sprawdzi się nawet stojąc w kącie salonu.

Lampa podłogowa daje swobodę szybkiego przemeblowania, w razie konieczności ustawienia choinki, czy przestawienia kanapy.

Lampa podłogowa to także dobry prezent dla matki karmiącej, dzięki temu nie musi w razie konieczności zgaszenia światła, schodzić z fotela przy karmieniu dziecka.

Kiedy szukamy lampy nadającej przytulny klimat pomieszczeniu, warto wybrać lampę stojącą z abażurem. Lampy z abażurem nadają charakterystycznego domowego klimatu i towarzyszącemu temu uczuciu ciepła. W połączeniu z białym umeblowaniem doskonale rozświetli nawet ciemne pomieszczenia.

Lampa podłogowa na trójnogu doskonale sprawdzi się także w sypialni, gdzie także wymagany jest przyjemny klimat tuż przed snem. Wystarczy umieścić lampy podłogowe przy obu stronach łóżka. To pozwoli oświetlić każdą ze stron łóżka w sposób, który umożliwi czytanie książki po jednej stronie, w czasie gdy druga osoba może cieszyć się nieprzerwanym snem.

Dowiedz się więcej o oświetleniu w sypialni, jak prawidłowo oświetlić i jakie oświetlenie nie będzie męczące dla oczu.

Lampa podłogowa ze ściemniaczem

Lampa z regulacją mocy oświetlenia to doskonały sposób, aby zastąpić kilka lamp jednym modelem. Lampy nowej generacji sprawdzą się doskonale w salonie, w sypialni czy w pokoju dziecka. Dzięki regulacji możemy dostosować strumień światła, padającego na książkę, czy oświetlając salon, odpowiednio nadając klimat w pomieszczeniu. Nowoczesne lampy stojące posiadają włączniki dotykowe, pozwalające jednocześnie wybrać natężenie i barwę światła. Dlatego nadadzą się do wypełniania krzyżówek, czy odrabiania lekcji, doświetlając pomieszczenie odpowiednią barwą światła, która nie będzie męczyć wzroku.

Dobór lampy, jej kolorów, kształtu, to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od potrzeb kupującego. Charakterystyka lampy pozwala wyrazić osobowość właściciela, rozświetlić ciemne pomieszczenia i nadać ciepłego klimatu w jesiennej porze. Warto zatem dobrać lampy tak, aby spełniały swoje podstawowe funkcje, których wymagamy od oświetlenia.

Nowoczesna lampa do salonu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Jak stworzyć stylowe i praktyczne wnętrze w stylu loftowym?

Aranżacja przestrzeni mieszkalnych odgrywa szalenie ważną rolę dla komfortu i higieny psychicznej domowników. Gustowne, funkcjonalne i klimatyczne pomieszczenia sprawiają,...

More Articles Like This