Magnolia gwiaździsta – gdzie sadzić i jakie są odmiany?

Magnolia to niewątpliwie drzewko ogrodowe, które do Europy trafiło z krajów Azjatyckich. Jest dość rzadko spotykana, w polskim naturalnym środowisku, praktycznie nie występuje. Magnolię gwieździstą można znaleźć, uprawianą w parkach i przydomowych ogrodach.

Magnolia gwiaździsta to najpopularniejsza odmiana magnolii, nazywana także Royal Star. Ze względu na wysokość, jaką osiąga – 3 metry, jest drzewkiem lub krzewem, które na próżno szukać w domach, między kwiatami doniczkowymi.

Magnolia gwiaździsta – odmiany

  • Magnolia gwiaździsta Rosea

    Odmiana z kwiatami, o różowym przebarwieniu od spodu. Ma silnie rozłożone płatki i zakwita jako jedna z pierwszych na tle innych odmian – nawet na początku marca.

  • Magnolia Pinkie

    Jasnoróżowa odmiana magnolii, o dużych płatkach wielkości 13-18 cm. Kwiat składa się z 10-12 płatków.

  • Magnolia Soulangea

    Francuski mieszaniec, szeroki i wysoki krzew lub małe drzewko. Potrzebuje próchniczej ziemi, umiarkowanej wilgoci, nasłonecznionego i niewietrznego miejsca. Kwiaty rozkwitają jeszcze przed pojawieniem się ciemnozielonych liści.

  • Magnolia Suolangea Lennei

    Krzew dorastający do 3 metrów, rośnie bardzo wolno, a liście na jesień przybierają żółtą barwę. Kwitnie między kwietniem a majem, kwiaty ma ciemno purpurowe, z białym środkiem o dość dużym rozmiarze. Ta odmiana magnolii lubi kwaśną lub próchniczą ziemię, nasłonecznione i ochronione przed wiatrem miejsca.

  • Magnolia Siebolda

    Posiada charakterystyczne nawet 12 cm, jajowate liście, drzewo dorasta do 4 metrów wysokości. Kwiaty są białe i delikatnie pachnące, o średnicy do 10 cm zwisają na szypułkach, osiągając nawet 6 cm długości. Siebolda rośnie na glebie żyznej, próchniczej, o lekko kwaśnym odczynie i wilgotnej. Odmiana ta jest najbardziej odporna na mróz, wytrzyma nawet -30 stopni, jednak liście ma wrażliwe na wiosenne przymrozki. Roślina nie znosi suszy, dlatego dobrze zasadzić krzew blisko stawku lub innego zbiornika wodnego. Magnolia rozmnażana jest za pośrednictwem sadzonek lub nasion.

  • Magnolia kobus (japońska)

    drzewo magnolii pochodzi z Azji, gdzie potrafi osiągać zawrotne wysokości 25 metrów, w Polsce możemy doczekać się maksymalnie 10-metrowego drzewka. Magnolia kwitnie obficie jeszcze przed pojawieniem się liści i nisko rozpina się nad ziemią. Ma białe jasnoróżowe kwiaty u podnóża, osiągające 10 cm długości i mające 6-9 płatków.

Magnolia to zdecydowanie drzewko o walorach ozdobnych, często kwiaty pojawiają się przed liśćmi, co jest charakterystyczne dla tych drzewek. Obfite kwitnienie doskonale uzupełnia wiosenny klimat, w ogrodzie. Drzewko to najlepiej prezentuje się w odosobnieniu lub pośród innych odmian magnolii. Do podlewania magnolii można wykorzystać kurtynę wodną.

Jaką magnolię wybrać?

Posiadając duży ogród, gdzie będzie można wyeksponować duże drzewo w odosobnieniu, dobrze sprawdzi się magnolia japońska. Odmiana ta jest dość rozłożysta, dorasta do 6 metrów szerokości i 10 wysokości. Ma wąskie kwiaty, kwitnące na przełomie kwiecień – maj, o białym kolorze.

Do mniejszych ogrodów, lepiej wybrać drzewka osiągające mniejsze rozmiary, aby uzyskać efekt odosobnionego krzewu. Dobrze sprawdzić powinny się odmiany magnolii gwieździstej lub siebolda. Ciekawą odmianą magnolii jest także Yellow Bird, o jak nazwa wskazuje żółtych kwiatach.

Dowiedz się więcej o rodzajach gleby jakie potrzebują rośliny.

Odżywki i nawozy do uprawy magnolii

Drzewko magnolii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This