Zabudować pralkę można na kilka sposobów, zwyczajnie nie jest to najlepszy element dekoracyjny, w dodatku za pralką zawsze pozostawia się przestrzeń na dopływ i odpływ wody, w której lubi zbierać się trudno dostępny brud.
Pozbyć się pralki z domu, to nie sposób, raczej nikt tego nie będzie rozważać, gdyż pralka jest ważnym elementem wyposażenia, zastępującym rolę człowieka i pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Na szczęście, można pralkę skutecznie ukryć przed wzrokiem i to na kilka sposobów.
Ustawienie pralki w niewidocznym miejscu
Najbardziej niewidocznym miejscem, w którym pralka, suszarka, czy automat będzie pasować do wystroju, jest pomieszczenie zwane pralnią lub pomieszczenie gospodarcze. Kiedy taka pralnia mieści się w piwnicy domu jednorodzinnego, to nikomu nie przeszkadza hałas i dziwne odgłosy, jakie potrafią pralki wydawać podczas pracy.
Nikt nawet nie bierze pod uwagę, że pralka będzie stała na środku jakiegoś pomieszczenia, naturalnie ustawia się ją pod ścianą, gdzie jest zasilanie, dopływ zimnej wody i odpływ kanalizacyjny. Te trzy elementy konieczne do funkcjonowania automatu, nie pozostawiają wielu opcji. Przyłącza znajdują się w kuchni, łazience, gdzie najczęściej instalowana jest pralka lub w pomieszczeniu, które zostało w przyłącza wcześniej wyposażone. Szczególnie istotna zabudowa pralki, jest kiedy mieszkanie znajduje się na poddaszu, rozwiązanie pozawala wykorzystać przestrzeń, nadając przestronności pomieszczeniu.
Zabudowa pralki
Niejednokrotnie nie mamy zbyt wielkiego wyboru, w małej łazience liczy się każdy metr wolnej przestrzeni. Warto zatem zabudować pralkę pod blatem, jeżeli istnieje taka możliwość, blisko umywalki, gdzie łatwiej będzie wpiąć się w instalację wodną i odpływową. Warto aby pralka, czy suszarka były zabudowane we wzorowej łazience.
Zabudowa pralki w kuchni pod blatem może mieć miejsce blisko zlewozmywaka lub koło zmywarki, w tych miejscach także ułatwimy sobie prace instalacyjne. Jeżeli duże urządzenia kuchenne, mieszczą się w zabudowie, warto zaplanować dodatkową parę drzwi, aby taką pralkę skutecznie ukryć. Kolejna możliwość pojawia się wówczas, kiedy za ścianą pomieszczenia kuchennego lub łazienki istnieje pomieszczenie gospodarcze, lub przedpokój, gdzie przebijając się przez ścianę, łatwo będzie uzyskać dostęp do przyłączy. O ile pomieszczenie gospodarcze odwiedza się dość rzadko, to pralka wpasuje się idealnie w aranżację.
W przedpokoju warto zadbać, aby maszyna stała za drzwiami, jako zabudowana pralka w szafie, co pozwoli ukryć mało dekoracyjne urządzenie. Z pewnością goście widzący przy wejściu pralkę, nie zwróciliby uwagi, nawet na najpiękniejsze wnętrze, czy obraz.
Zabudowa pralki i suszarki, kiedy są to dwie osobne maszyny, może być problematyczna, stawiając maszyny obok siebie. Kiedy do dyspozycji mamy przestrzeń w pionie, można postawić maszynę jedną na drugiej, oszczędzając tym samym sporo miejsca.
Zabudowa pralki pod skosem może być doskonałym miejscem, do wykorzystania przestrzeni. Nie wszystkie elementy wyposażenia można umieścić pod skośnym sufitem. Jesteśmy przyzwyczajeni, że naprzeciwko umywalki jest lustro, które musiałoby w taki przypadku wisieć na skosie, to mało praktyczne, podobnie jak pisuar pod skosem, czy sam WC. Dlatego takie powierzchnie stanowią doskonałe miejsce na pralkę i suszarkę, szczególnie kiedy możemy je zabudować i w połączeniu z blatem, wykorzystać dodatkową powierzchnię na ręczniki, kosmetyki, urządzenia, kosmetyczki itp. Przedłużając linię blatu, można dołożyć pion z szufladami lub szafkę, co sprawi, że powierzchnia stanie się dodatkowo użyteczna.
Zabudowa pralki otwieranej od góry może stanowić pewne utrudnienie w wykorzystaniu niektórych z powyższych pomysłów. Istnieje jednak możliwość wykorzystania niektórych pomysłów jak zabudowa pralki w szafie, np. za mleczną szybą, z dojściem do pralki od góry. Można także przedłużony blat podzielić na dwie części i nad pralką zamontować część na zawiasach. Uniemożliwi to umieszczenie przedmiotów na półce na stałe, jednak da oparcie dla codziennych przedmiotów, na czas z wyjątkiem prania. Pralki ładowane od góry, dają możliwość upchnięcia maszyny w trudno dostępny kąt, gdzie w odróżnieniu od tradycyjnej pralki, niepotrzebne jest dojście od przodu urządzenia.
Na co zwrócić uwagę, przy zabudowie pralki?
Pralki wrażliwe są na nadmierną wilgoć, ze względu na obudowę stalową, która jest tylko malowana. Warto zaplanować umieszczenie i zabezpieczenie pralki przed chlapnięciami wody np. z umywalki, wanny, prysznica czy WC. Stale spływająca, nawet drobna ilość wody może z czasem wywołać korozje, co ujemnie wpłynie na estetykę pralki, pomijając już fakt naruszenia konstrukcji, do której mocowane są komponenty urządzenia.