Śliwy to jedne z najpopularniejszych w Polsce drzew owocowych. Nie ma się temu co dziwić, bo rodzą one wyjątkowo smaczne owoce, które nadają się do sporządzania wielu różnego rodzaju przetworów. Jeżeli zależy nam jednak na obfitych zbiorach, musimy odpowiednio troszczyć się o nasze drzewa. Bardzo ważnym elementem takiej troski jest regularne wykonywanie oprysków. Większość z nich przeprowadza się wiosną. Warto byłoby więc wiedzieć, jak zabrać się do takich oprysków.
Jakie opryski należy wykonać w marcu?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że opryski śliw należałoby rozpocząć już w marcu. W niektórych przypadkach, takie działania trzeba podjąć jeszcze pod koniec lutego. Bardzo wiele zależy bowiem od warunków pogodowych, które każdy sadownik powinien bacznie obserwować. Niekiedy bowiem wiosna rozpoczyna się bardzo wcześnie, ale czasami jeszcze w marcu mamy do czynienia ze śnieżnymi zaspami. Przed czym konkretnie należałoby więc zabezpieczyć swoje drzewa w marcu? Na pewno dobrze byłoby wykonać opryski przeciwko różnego rodzaju szkodnikom atakującym śliwy. Na tym jednak nie koniec. W tym okresie należy również zabezpieczyć drzewa przed schorzeniami, które atakują korę oraz drewno. Niestety, mogą one przyczynić się do poważnych strat. Bardzo istotne jest to, aby pierwsze opryski drzew owocowych były prowadzone jeszcze w okresie tak zwanego nabrzmiewania pąków. Później będzie już niestety za późno na takie działania.
Opryski śliw w późniejszych miesiącach
Mimo, że pierwsze opryski śliw należy wykonać w marcu, nie powinniśmy na tym poprzestawać. Przed kwitnieniem śliw, a więc z reguły w kwietniu, należy zabezpieczyć wspomniane drzewa przed mnóstwem chorób i szkodników. Na pewno należałoby pomyśleć o profilaktyce przeciwko mszycom. Walka z tymi szkodnikami jest niesamowicie trudna, dlatego lepiej byłoby zapobiegać atakom. Drzewa śliw należy również opryskać przeciwko tak zwanym przędziorkom. Niebezpieczna może okazać się także choroba o nazwie brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Wreszcie, w kwietniu warto pomyśleć o wykonaniu oprysku przeciwko dziurkowatości liści drzew pestkowych. Na szczęście, opryski są w stanie nie tylko zapobiec problemowi, ale również pomogą go pokonać. Po kwitnieniu śliw, a więc w maju, konieczne jest niekiedy powtórzenie niektórych oprysków.
Jakich preparatów używać?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakich konkretnie preparatów należy używać do walki z chorobami i szkodnikami atakującymi śliwy. Wiosenne opryski wspomnianych drzew można będzie prowadzić zarówno przy pomocy preparatów chemicznych, jak i naturalnych. Wybór zależy więc w dużej mierze od naszych osobistych preferencji. Na pewno nie musimy, a nawet nie powinniśmy rezygnować z oprysków jeśli prowadzimy ekologiczny sad. Dobrym pomysłem będzie na pewno przejrzenie ofert różnych sklepów ogrodniczych, zarówno tych stacjonarnych, jak internetowych. Pamiętajmy także o tym, iż wiele oprysków możemy przygotować samodzielnie. Dobrym pomysłem będzie chociażby przygotowanie oprysku na bazie krwawnika pospolitego oraz skrzypu. Są one w stanie zwalczać między innymi groźną zgniliznę brunatną drzew owocowych. Na mszyce warto zaś wykorzystać wywary z cebuli oraz pokrzywy. Musimy pamiętać o tym, aby opryski zawsze wykonywać starannie, dbając o odpowiednie zabezpieczenia. Jest to istotne w szczególności wówczas, gdy nie korzystamy z oprysków chemicznych. Pamiętajmy także o tym, że na efekty należy cierpliwie poczekać. Nie od razu uda nam się pokonać wszystkich szkodników, które atakują drzewa owocowe.
Autor: Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu |