Jak oświetlić podjazd do domu?

Oświetlenie przydaje się nie tylko w domowych wnętrzach, ale też na terenie całej posesji wokół budynku. Warto zadbać o odpowiednie produkty, dzięki którym korzystanie z tej przestrzeni stanie się wygodniejsze i znacznie bezpieczniejsze. Oprócz lamp na tarasach i w ogrodzie, należy również zadbać o oświetlenie podjazdu do domu. Jakich produktów użyć oraz czym się kierować, podczas planowania rozmieszczenia punktów świetlnych? O tym napiszemy poniżej.

Do czego przydaje się oświetlenie podjazdu?

W przydomowym terenie wykorzystuje się rozmaite produkty oświetleniowe. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego przemieszczania się w terenie również w nocy, gdy łatwo o potknięcie i bolesny upadek.

Oświetlenie podjazdu ułatwia dotarcie od bramki do drzwi wejściowych do domu. Dzięki odpowiednio dobranym lampom tworzy się także efektowną ścieżkę, która podkreśla charakter przestrzeni oraz dopełnia elegancką aranżację podwórka lub ogrodu.

Niejednokrotnie lampy na podjazd odgrywają wielką rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa domownikom. Dzięki nim od razu można zauważyć, kto zbliża się do domu oraz czy na prywatnej posesji nie znaleźli się nieproszeni goście. Takie oświetlenie często stosuje się zatem jako element instalacji antywłamaniowej.

Jakie lampy stosować?

Do oświetlenia podjazdów stosuje się kilka typów opraw oświetleniowych. Najczęściej pojawiają się lampy:

  • na słupku,
  • wpuszczane w poziom gruntu.

W pierwszym przypadku oprawa jest znacznie bardziej rozbudowana i dekoracyjna. Wpisuje się w nowoczesne trendy aranżacyjne. Można spotkać słupki w stylu minimalistycznym, nowoczesnym i retro, dzięki czemu ciekawie doświetla się każdy przydomowy teren.

Oprawy wpuszczane w poziom gruntu, trawnika lub kostki brukowej są bardziej dyskretne. Pozwalają jednak na punktowe podświetlenie podjazdu, a ich światło buduje nastrój oraz podkreśla ciekawe elementy przestrzeni wokół.

Wszystkie produkty, wykorzystywane jako oświetlenie zewnętrzne, muszą być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na korozję i zmienne warunki atmosferyczne. Na podjazdach zaleca się stosowanie lamp o wysokim współczynniku ochrony, powyżej IP54, co chroni oprawę przed zniszczeniem i zwarciem w instalacji.

Oświetlenie włączone do sieci czy lampy solarne?

W przydomowym terenie można postawić na dwa rodzaje opraw oświetleniowych. Zalicza się do nich:

  • lampy zasilane z sieci,
  • lampy solarne.

Lampy podłączone do domowej instalacji elektrycznej to rozwiązania niezawodne, zapewniające optymalne warunki oświetleniowe, jeśli tylko mają dostęp do prądu z domowej sieci. Ich użycie na podjeździe wymaga jednak przeprowadzenia prac adaptacyjnych (m.in. bezpieczne poprowadzenia przewodów zasilających), co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Lampy solarne nie potrzebują połączenia z domową siecią. To urządzenia akumulujące w ciągu dnia energię promieni słonecznych, którą następnie przetwarzają na energię elektryczną do zasilania źródeł światła. Oznacza to, że koszty oświetlenia w ogrodzie zdecydowanie spadają, natężenie światła jest jednak w pełni zależne od ilości zmagazynowanej w ciągu dnia energii.

Lampy na podjazd w systemie Smart House

Nowoczesne oświetlenie LED bywa wykorzystywane w ogrodzie, choćby do oświetlania podjazdów. Używa się rozwiązań z wymiennymi źródłami światła albo konstrukcji zintegrowanych. To produkty o dużej żywotności, pobierające znacznie mniej energii elektrycznej niż klasyczne żarówki, przy zachowaniu optymalnego poziomu oświetlenia.

Wiele rozwiązań LED podłącza się do domowego systemu Smart House. Dzięki temu da się zdalnie sterować wszystkimi punktami świetlnymi w przydomowym terenie – włączać je i wyłączać, bez konieczności wysiadania z samochodu lub wychodzenia z domu.

Nowoczesne produkty współpracują też z czujnikami ruchu i zmierzchu, co sprawia, że lampy włączają się w odpowiednim momencie automatycznie. Niejednokrotnie takie rozwiązania wprowadza się jako wsparcie dla domowego systemu antywłamaniowego, by skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy, przy pomocy lamp w razie potrzeby uruchamianych w ogrodzie i domu.

Praktyczne oświetlenie zewnętrzne – nowoczesne lampy na podjazd

Lampy na podjeździe zapewniają komfort i wygodę korzystania z przydomowego terenu, a także poprawiają estetykę całej przestrzeni. Warto wybrać trwałe i energooszczędne urządzenia, by posłużyły w ogrodzie przez długi czas w optymalnej kondycji.

***

Szukasz informacji o skutecznym oświetleniu do ogrodu? Wejdź na stronę: https://azzardo.com.pl/ i zobacz, co piszą o nim specjaliści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This