Zainteresowanie ogrodnictwem dopiero u Ciebie kiełkuje? W takiej sytuacji, gdy przeglądasz oferty sklepów ogrodniczych, możesz czuć się nieco zagubiony. Bez jakich narzędzi do ogrodu sobie nie poradzisz, a jakie są tylko zbędnym dodatkiem? Przeczytaj poradnik, dzięki któremu wszystko stanie się jasne!
Czy rodzaj ogrodu ma znaczenie podczas doboru narzędzi?
Przed swoim domem możesz mieć zadbane rabaty kwiatowe, równo przycięty trawnik lub ogródek warzywny. Czy ma to znaczenie, jeśli chodzi o dobór narzędzi ogrodowych?
Zasadniczo – nie. Oczywiście, jeśli na Twojej posesji rośnie wyłącznie trawa, nie będziesz potrzebował tak dużo sprzętu jak wówczas, gdy uprawiasz kwiaty lub warzywa. Do pielęgnacji trawnika wystarczy Ci kosiarka, ewentualnie grabie i niewielka łopata lub motyka do wyrywania chwastów.
Zasady pielęgnacji ogródków kwiatowych oraz warzywnych są bardzo podobne. I w jednym, i w drugim przypadku czeka Cię przekopywanie grządek, pielenie czy grabienie. Jeśli przed swoim domem chcesz wygospodarować miejsce na oba typy ogrodu, wystarczy Ci jeden zestaw narzędzi.
Zacznij od podstaw: ogrodowe narzędzia ręczne
Ręczne narzędzia do ogrodu są znacznie tańsze od elektrycznych, ich używanie wymaga za to więcej wysiłku. W większości jest to jednak sprzęt, bez którego trudno poradzić sobie podczas wykonywania podstawowych prac ogrodowych.
Jakie ręczne narzędzia w ogrodzie na pewno Ci się przydadzą? To przede wszystkim:
- szpadel lub łopata – do kopania grządek, dołów, przenoszenia piasku lub ziemi, rozściełania kompostu;
- grabie – metalowe do grabienia trawy i elastyczne do zbierania liści;
- motyka, niewielka łopatka lub pazurki – te niewielkie narzędzia są przydatne podczas sadzenia, np. cebulek, a także odchwaszczania grządek;
- konewka, najlepiej wyposażona w sitko;
- nożyce ogrodowe do przycinania uschniętych kwiatów, trawy, niewielkich gałązek;
- taczka, pojemniki plastikowe, wiadro – do zbierania trawy, liści i innych resztek roślin.
A do zadań specjalnych? Narzędzia akumulatorowe czy spalinowe?
Praca w ogrodzie to dla wielu osób przyjemność. Jeśli jednak wolisz poświęcić większość dnia wolnego na inne czynności, przydadzą Ci się narzędzia, które usprawnią pielęgnację ogrodu.
Na początek warto zainwestować przede wszystkim w:
- kosiarkę lub podkaszarkę ogrodową, za pomocą których szybko uporasz się z przycinaniem trawy;
- nożyce do żywopłotów – możesz je wykorzystać także do przycinania niewielkich gałęzi drzew.
Zastanawiasz się, czy powinny to być narzędzia spalinowe, czy elektryczne? W ostatnich latach można mówić o swego rodzaju eko-trendzie, zgodnie z którym zaleca się stosowanie narzędzi elektrycznych, zasilanych akumulatorami.
Kwestia emisji spalin ma szczególne znaczenie, gdy w swoim ogrodzie uprawiasz warzywa. Chcesz mieć w końcu dostęp do zdrowej, nieskażonej żywności – dlaczego więc miałbyś traktować ją zanieczyszczeniami z kosiarki lub innych narzędzi? Narzędzia akumulatorowe do ogrodu są także wygodniejsze w użyciu. Nie musisz pamiętać o uzupełnianiu w nich poziomu paliwa, a jedynie o ładowaniu prądem z sieci.
Jakich narzędzi ogrodowych nie potrzebujesz na początku?
Gdy zaczynasz interesować się ogrodnictwem i planujesz zagospodarowanie pierwszych grządek, nietrudno o entuzjazm. Jest on jak najbardziej wskazany, lepiej jednak, by nie przełożył się na nieprzemyślane zakupy w sklepie ogrodniczym.
Jeśli masz niewielki ogródek, wystarczą Ci podstawowe narzędzia ręczne i akumulatorowe.
Prawdopodobnie nie będziesz natomiast potrzebował:
- piły ani siekiery – są one przydatne tylko wówczas, gdy opalasz dom drewnem lub gdy na Twojej posesji rosną duże drzewa;
- traktorka do koszenia trawy – to dość drogi sprzęt, który sprawdza się tylko na dużych powierzchniach, na niewielkim trawniku trudno się nim manewruje;
- zraszacza ogrodowego – do podlewania niewielkich grządek z powodzeniem możesz używać zwykłej konewki.
Jesteś początkującym ogrodnikiem? Nie przepłacaj za narzędzia do ogrodu! Zainwestuj w podstawowy sprzęt i pamiętaj, że wyposażenie możesz uzupełnić, gdy zyskasz więcej doświadczenia w ogrodnictwie!