Belki stropowe – konstrukcja oraz aranżacja

Belki stropowe to element konstrukcyjny, który ma główne zadanie trzymania sufitu nad głową. Belki stropowe poddane renowacji lub zadbane i pomalowane mogą stanowić nie tylko wsparcie konstrukcji sufitu, ale także funkcję ozdobną.

Belki konstrukcyjne o nienagannym, estetycznym wyglądzie, to marzenie większości projektantów wnętrz. Tworzą w pomieszczeniu kameralny charakter i nastrojowy klimat, podkreślając motyw wnętrza. Podpowiemy, co zrobić z belkami stropowymi, jak o nie zadbać i przyozdobić pomieszczenie.

Belka stropowa jako konstrukcja, czy ozdoba?

Nieważne, czy belka stropowa jest drewniana, betonowa, stalowa, prefabrykowana, czy nawet styropianowa, jeżeli dopełnia aranżację pomieszczenia, pozwala utrzymać harmonię designu, wtapiając się w otoczenie, powinna być ozdobą sufitu z instalacją grzewczą.

Drewniane belki stropowe spotkamy w domach budowanych tradycyjnymi metodami. W klasycznym budownictwie można spotkać także belki stropowe w połączeniu z deskami. Jest to szczególnie często wykorzystywany system przez projektantów, kiedy zagospodarowane ma być także poddasze.

Renowacja belek stropowych i odsłonięcie konstrukcji drewnianej, czy stalowej to czasochłonne zajęcie. Niekiedy dużo łatwiej i taniej jest uzyskać efekt drewnianych belek konstrukcyjnych, instalując belki ozdobne – styropianowe imitacje belek stropowych. Belki dekoracyjne trudno odróżnić od prawdziwego drewna, poza tym, że nie mogą stanowić elementu nośnego dla huśtawki, żyrandola itp. Sprawdzą się bardzo dobrze jako nośnik świateł halogenowych. Belki dekoracyjne są wydrążone w środku i stanowią świetną bazę dla instalacji elektrycznych i odprowadzenia ciepła z oświetlenia.

Belki stropowe drewniane, co je wyróżnia?

Drewniane belki konstrukcyjne nadają pomieszczeniu niepowtarzalny ciepły charakter. Estetycznie wyeksponowane mogą dobrze komponować się z odcieniem umeblowania i pozostałego wyposażenia. Jeżeli jakiś mebel nie pasuje do reszty aranżacji, można wykorzystać folię do oklejania mebli lub przemalować konstrukcję drewnianą odpowiednim odcieniem lakierobejcy.

Drewniane belki, w zależności od swojej kolorystyki, mogą wpasować się w różne aranżacje:

  • Styl rustykalny to tradycyjny styl nawiązujący do wiejskiego klimatu budownictwa. Styl nawiązuje do natury, gdzie dominującymi elementami budownictwa jest drewno, kamień, cegła. Dlatego drewniany strop wpasuje się w naturalną aranżację.
  • Styl skandynawski to styl, który nawiązuje do ciepłych drewnianych barw, w połączeniu z białymi rozjaśniającymi wnętrze, elementami wyposażenia. Styl skandynawski wyróżnia się naturalnymi odcieniami drewna.
  • Styl industrialny, łączący ze sobą elementy stali, odkrytych kawałków stalowych konstrukcji o charakterze poprodukcyjnym, pozwala wyeksponować nie tylko drewniane, ale także stalowe lub betonowe stropy i konstrukcje nośne.
  • Klasyczne i eleganckie wnętrze także może zostać wyposażone w drewniane elementy dekoracyjno-konstrukcyjne.

Odpowiednia kolorystyka pozwala stworzyć estetyczną harmonię między drewnianymi elementami wykończenia. Drewniane belki stropowe pasują także do drewnianych schodów, czy drewnianego wyposażenia kuchni, nadając przytulny nastrój. Podobnie drewniane podciągi i dźwigary przyozdobią wnętrze sypialni, w sposób kameralny. Belki stropowe dość często są wsparciem dla wiszącego oświetlenia, dlatego warto dopasować odpowiednie.

Jak malować drewniane konstrukcyjne?

Stare belki stropowe mają już duszę, którą wystarczy wyeksponować. Stare drewno charakteryzuje się widocznymi słojami, niekiedy konstrukcja naruszona jest przez korniki, jeżeli nie zagraża to stabilności budowli, to wystarczy takie drewno odpowiednio zakonserwować. Przede wszystkim zabezpieczyć przed dalszym pożeraniem przez korniki. Wystarczy kilka litrów preparatu, owinięcie folią i pozostawienie na dzień czy dwa owiniętej konstrukcji. Dzięki temu drewno nie straci przez owady swojej nośności. Po zabiegu oczyszczającym drewno warto użyć lakierobejcy podkreślającej naturalne odcienie starych belek lub tradycyjnie przezroczystej. Istotne jest równomierne rozprowadzenie preparatu i lakieru, aby strop zachował możliwie oryginalne odcienie. Jeżeli znana jest nam odmiana drewna, z której wykonana jest konstrukcja stropu, wówczas możemy użyć gotowych lakierów zabezpieczających o kolorze naszego drewna np. mahoniowego, orzecha, dębu, czy czereśni. W nowoczesnym budownictwie drewniane konstrukcje o odcieniu pudrowego granatu czy różu także dobrze mogą wpasować się w otoczenie, pod warunkiem odpowiednio dobranych odcieni pozostałego wyposażenia.

Podsumowanie

Belka stropowa odpowiednio oszlifowana i odmalowana może być elementem budzącym zachwyt gości i stworzyć przyjazną atmosferę, wraz z ciepłym klimatem. Naturalne struktury drewna, optycznie ocieplają pomieszczenia, co zdecydowanie przydaje się w chłodniejsze dni, siedząc np. przy kominku. Zauważmy, że góralskie drewniane chatki także stwarzają ciepły optycznie klimat, pomimo dużych warstw śniegu za oknem. Taki wypoczynek, jak w górach przy odpowiedniej sztuce wyeksponowania drewnianego stropu, możemy odczuć nawet w centrum miasta. Z pewnością widok drewnianych konstrukcji może nas wprowadzić w relaksujący nastrój.

Belka dekoracyjna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Filtr do wody pod zlew – rodzaje, zastosowanie i koszty

Filtr do wody pod zlew to rozwiązanie, które znacząco wpływa na jakość wody w gospodarstwie domowym. Instalacja filtrująca pod...

More Articles Like This