Dom z keramzytu – czyli z czego?

Dom budowany z keramzytu to innowacyjny trend, z którego coraz częściej korzystają inwestorzy. Duże zapotrzebowanie rynku na nowe nieruchomości zmusza inwestorów do poszukiwania materiałów, które będą tańsze i pozwolą na szybką budowę.

Keramzyt cieszy się pozytywnymi opiniami na tle innych materiałów budowlanych. Czym jest ten nowoczesny keramzyt, jakie są prawdziwe koszty budowy domu z tego materiału? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Dom z keramzytu, czyli z czego?

Keramzyt cechuje się wysoką trwałością i wytrzymałością, można z niego budować domy o trzech kondygnacjach. Dom zbudowany z keramzytobetonu przetrwa 200-300 lat, bo na tyle określona jest trwałość tego materiału. Bloczki z keramzytu odporne są na działanie pleśni, grzybów, wilgoci i procesy gnilne, stąd tak długa żywotność materiału. Dodatkowym atutem keramzytu jest fakt, że nie lubią go gryzonie i owady. Keramzyt ma zdolność do wchłonięcia maksymalnie 21% wilgotności, a jego właściwości pozwalają na szybkie osuszenie.

Keramzyt produkowany jest z materiałów prefabrykowanych, dlatego zapewnia przyjazny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Dzięki posiadanym parametrom fizykochemicznym tworzy komfortowe, zdrowe i bezpieczne warunki do życia. Bloczki z keramzytu odporne są na mróz i są niepalne, a podczas podgrzewania nie wytwarzają szkodliwych gazów i związków chemicznych.

Materiałem do budowy bloczków keramzyt owych jest prefabrykat keramzytowy, którego podstawowym składnikiem jest ceramika. Budowane domy z keramzytu posiadają ściany zewnętrzne szerokości 15 cm i 10 cm ścian wewnętrznych.

Dom z keramzytu wady i zalety

Dom z keramzytu dzięki indywidualnemu projektowi, postawiony na miejscu posiada wszystkie otwory do podłączenia instalacji grzewczej, wodnej, gazowej i elektrycznej. Można zatem zauważyć, ile pracy mniej wymaga postawienie domu z keramzytu. Dom posiada nawet gotowe miejsca na gniazdka elektryczne. Powierzchnia bloczków keramzytowych jest na tyle gładka, aby nie trzeba było nakładać tynku, wystarczy tylko gładź gipsowa.

Materiał keramzytowy nie ogranicza projektów i możliwości realizacyjnych. Pozwala na formowanie łuków, skosów, otworów o nietypowych kształtach oraz wypukłości.

Ocieplone ściany keramzytowe, mają doskonałe właściwości akumulacji ciepła, oddając energię do pomieszczenia, a latem pozwalają utrzymać wewnątrz mikroklimat. Dla zwiększenia efektywności ogrzewania można zainstalować w domu ogrzewanie sufitowe.

Dzięki dużym elementom bloczkowym zbudowanie domu trwa dużo krócej niż przy wykorzystaniu tradycyjnych materiałów.

Dzięki właściwością keramzytu dom jest energooszczędny i pozwala na niskie wykorzystanie materiałów dodatkowych.

Bloczki keramzytowe mają wysokość piętra i uzbrojone są we wszystkie konieczne otwory oraz przepusty, które są konieczne do podłączenia różnych instalacji, czy wentylacji hybrydowych.

W przypadku braku możliwości dojazdu do placu budowy, z tak dużymi bloczkami, elementy można podzielić, na mniejsze bloczki z keramzytu.

Wadą budowli keramzytowych jest stosunkowo mała liczba firm realizujących projekty.

Wnętrze domu z keramzytu

Dom z keramzytu cena pod klucz

Koszt budowy, jest zależny od realizowanego projektu. Wszystkie elementy składane na miejscu, są przygotowane w fabryce i trafiają gotowe do połączenia na plac budowy.  W ciągu kilku tygodni dom jest już wzniesiony.

Przy małym domu parterowym, o łącznej powierzchni 100 m2parterowym z użytkowym poddaszem, wykorzystując gotowy projekt z fabryki oferującej rozwiązania z keramzytu, trzeba liczyć się z kwotą około 100 000 zł. Przy czym czas realizacji wynosi 7 tygodni, a dom oddany jest w stanie surowym zamkniętym.

Co wchodzi w skład ceny?

 • Dom z keramzytu – cena za m2 ściany zewnętrznej, to koszt około 180 zł. (140 zł zbrojone bloczki, 30 zł robocizna, 10 zł zaprawa ciepłochłonna).
 • Koszt ścian wewnętrznych z keramzytu to 150 zł za m2.
 • W domu o powierzchni użytkowej 100 m2 znajduje się ok. 145 m2 ścian zewnętrznych i 70 m2 ścian wewnętrznych.
 • Łączny koszt budowy ścian wynosi zatem 36 600 zł.
 • Schody wewnętrzne na poddasze to inwestycja rzędu 5 000 zł, czyli taki sam jak w przypadku standardowego budownictwa.
 • Obicie płytami OSB i drewniany strop to dodatkowe 18 tys.
 • Konstrukcja dachowa 13 tys.
 • Rynnowanie domu 1 600 zł.
 • Komin i system wentylacyjny wraz z montażem 6 tys.

Łącznie 43,6 tys. plus koszt ścian, to nieco ponad 80 tys. zł.

 • Do powyżej kwoty trzeba dodać ocieplenie, czyli dodatkowe 14 tys. Podbitkę za około 3 tys. oraz parapety za 2 tys.

To jeszcze nie koniec, po zamknięciu domu w stanie surowym, pozostaje zakup:

 • Instalacji grzewczej.
 • Wykończenia instalacji elektrycznej.
 • Instalacji wodno-kanalizacyjnej.
 • Ocieplenie poddasza.
 • Montaż okien.
 • Drzwi zewnętrzne.
 • Gładzie gipsowe na powierzchni około 360 m

Całkowity koszt pozwalający wprowadzić się do 100-metrowego domu, w technologii keramzytowej, to koszt, który nie powinien przekraczać 200 tysięcy złotych. Wszystko zależy od wybranych producentów i ceny lokalnej za produkty, urządzenia oraz część usług.

Kiedy zamarzy nam się kominek, do wieczornych jesienno-zimowych relaksów, do ceny trzeba doliczyć około 5 tys. zł.

Dom z keramzytu cena za m2 – w przypadku domu o powierzchni 100 m2 wynosi 2 000 zł.

Dom z keramzytu, jak przygotować projekt?

Projekt możemy wybrać z listy gotowych u producenta domów z keramzytu, co znacząco zmniejsza koszty. Istnieje możliwość dostarczenia gotowego projektu, który zostanie przekształcony przez producenta w dom z keramzytowych bloczków, jednak jest to kwestia projektu indywidualnego i jego złożoności.

Dom z keramzytu czy drewna?

Zważywszy na czas i koszty dom drewniany buduje się dłużej niż stawiany z gotowych blogów keramzytowych. To oszczędność czasu i pieniędzy, jednak betonowy dom w tych samych kosztach nie odda klimatycznego charakteru budowli z np. beli drewnianych. Jednak budowla z keramzytu zapewni zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa, gdyż materiał ten nie jest palny i nie wytwarza przy podgrzaniu trujących gazów. Dzięki nowej ceramicznej odmianie betonu nie szkodliwe będą gryzonie, wilgoć, grzyby i pleśnie. Keramzyt nie wymaga konserwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This