Filtr do oczka wodnego – dlaczego warto?

Filtr do oczka wodnego podobnie jak filtr w akwarium ma za zadanie oczyszczać wodę, w celu zapewnienia optymalnych warunków dla żyjących w zbiorniku ryb i roślinności.

Oczko wodne jest elementem ozdobnym ogrodu, kiedy jest zadbane, do wody nie wrzuca się tabletek z chlorem, jak w przypadku basenów, aby pozbyć się groźnych bakterii i oczyścić wodę. W oczku wodnym, szczególnie zarybionym, z czasem rozwijają się glony, rozrasta się roślinność, a dno przykrywa zielona barwa. Oczka wodne przykuwają uwagę, jeżeli widać w nim życie w postaci, chociażby ryb, w zabrudzonej wodzie ryba długo nie żyje, ale także ciężko którąkolwiek wypatrzeć. W celu utrzymania życia w wodzie i przejrzystości wody dobrze jest wyposażyć oczko wodne w filtr wody.

Jaki filtr do oczka wodnego?

Filtr można zrobić samodzielnie nawet ze starej beczki, jednak jego konstrukcja może wymagać częstszego czyszczenia niż w przypadku profesjonalnych filtrów od producentów z doświadczeniem jak filtrować wodę. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze filtra do oczka wodnego?

Przede wszystkim na czyszczenie filtra, powinno być łatwe, a dostęp do wnętrza filtra nie powinien być trudny. Jeżeli w naszym ogrodowym akwarium hodujemy ryby, warto wybrać filtr z pompą, który nie tylko przefiltruje lepiej wodę, ale także napowietrzy ją, co dla ryb jest bardzo istotne. W przypadku filtra z pompą warto jako czynniki rankingowe wybrać wydajność pompy, jej sprawność i pobór prądu. Pamiętajmy, że pompa pracuje 24/7, stąd zużycie energii elektrycznej powinno być na ekologicznym i ekonomicznym poziomie.

Filtr do oczka wodnego z lampą UV

Jeżeli naszym celem jest utrzymanie ryb w jak najlepszej kondycji zdrowotnej lub gatunek ryb zwyczajnie potrzebuje czystej wody, wówczas dobrze sprawdzi się filtr do oczka wodnego z lampą UV. Filtr z lampą UV zabija organizmy jednokomórkowe poprzez wysoką częstotliwość światła. Oczyszcza wodę z glonów, na skutek zgrupowania się obumarłych organizmów wychwytuje zanieczyszczenia w filtrze mechanicznym. Moduł z lampą UV powinien znajdować się w początkowej fazie filtracji.

Dowiedz się również, jak i gdzie zainstalować kurtynę wodną w ogrodzie.

Rodzaje filtrów do oczek wodnych

  • Filtry podwodne
  • Filtry ciśnieniowe
  • Filtry przepływowe
  • Filtry modułowe
  • Urządzenia wstępnego oczyszczania UVC
  • Odsysacz powierzchniowy
  • Napowietrzacz stawu

Filtr mechaniczny z gąbczastym wkładem pozwala na wstępną filtrację wody, nie filtruje drobnych zanieczyszczeń z wody.

Filtr mechaniczno-biologiczny, wkopywane w ziemię jedno lub kilku modułowe zbiorniki, przykryte roślinnością stają się zamaskowane. Filtr wyposażony jest w odstojnik, w dodatkowych modułach istnieje możliwość montażu wspomagania lampą UV.

Filtr biologiczny ciśnieniowy lub grawitacyjny oczyszcza oczko wodne poprzez przepływ wody przez złoża aktywne.

Filtr ciśnieniowy zazwyczaj wkopywany w ziemię pozwala na przepompowanie wody na wysokość 1m powyżej. Wlot i wylot wody znajduje się pod pokrywą filtra.

Filtr grawitacyjny działa na zasadach zbliżonych do ciśnieniowego, z tą różnicą, że ma inną konstrukcję. Filtr musi być ustawiony na powierzchni, aby grawitacyjnie woda odpływała ze zbiornika do oczka wodnego. Filtry grawitacyjne dość często zabudowuje się kamieniami, tworząc dodatkowy efekt wizualny.

Wydajność filtra do oczka wodnego

Oczko wodne ma dostarczać pozytywnych emocji przy relaksacji w ogrodzie, dobranie odpowiedniej wydajności filtra do oczka wodnego jest w tym przypadku kluczowe. Za duży i za mocny filtr z pompą w stosunku do małego oczka wodnego może zaburzać pływanie rybek w oczku oraz wytwarzać za duże zawirowania wody. Za mały filtr nie poradzi sobie z filtracją, a z czasem woda nabierze zniechęcającego koloru.

Kiedy oczko wodne jest bez ryb, można zastosować optymalny filtr, o mniejszej wydajności, co z tym się wiąże także oszczędniejszy dla inwestycji i eksploatacji.

Filtr do stawu naturalnego bez ryb

Minimalny poziom filtracji wody – 220 l/h na każdy metr sześcienny oczka wodnego.

Przykład: Oczko wodne o pojemności 5m3, wymaga filtra z pompą o wydajności 1100 l/h.

Filtr do stawu zarybionego

Minimalny poziom filtracji wody – 440 l/h na każdy metr oczka wodnego.

Przykład: Oczko wodne o pojemności 2,5m3, wymaga filtra z pompą o wydajności 1100 l/h.

Dowiedz się więcej o glebie w ogrodzie, jaka ziemia spowoduje bujny wzrost roślinności?

Podsumowanie

Ważne, aby filtr do oczka wodnego był w stanie przefiltrować w czasie jednej doby całą wodę, jeżeli w stawie nie znajdują się organizmy żywe. W przypadku zarybionego stawu czas pełnej filtracji powinien wynosić 12 godzin.

Przy zarybionym oczku wodnym należy zapewnić napowietrzoną wodę, dlatego dobrze, aby wykorzystać filtr do oczka wodnego z pompą.

Ograniczyć zamulenie stawu i oczka wodnego można poprzez wykorzystanie filtra z lampą UV, dobierając filtr o odpowiedniej wydajności, oczko wodne lub ogrodowy staw, staną się ozdobą, która nie drażni nosa w ciepłe dni.

Gdzie kupić?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Filtr do wody pod zlew – rodzaje, zastosowanie i koszty

Filtr do wody pod zlew to rozwiązanie, które znacząco wpływa na jakość wody w gospodarstwie domowym. Instalacja filtrująca pod...

More Articles Like This