Odnawialne źródła energii w Polsce cieszą się dużą popularnością. Wiąże się to z tym, że jesteśmy w stanie uniezależnić się od dostaw energii z zewnątrz, jednocześnie oszczędzamy na rachunkach. Na czym polega działanie paneli słonecznych? Czy panele fotowoltaiczne mogą działać jedynie w słoneczne dni? Z jakich elementów składa się system fotowoltaiczny? Jakie parametry mają znaczenie podczas wyboru paneli fotowoltaicznych? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Na czym polega działanie paneli słonecznych?
Ogniwa fotowoltaiczne odpowiedzialne są za zamianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Energia świetlna pochłaniana jest przez krzem i wybija elektrony, przez co zmuszone są do ruchu. Jeśli użytkownik zastosuje odpowiednie złącza i urządzenia, wówczas tworzony jest obwód elektryczny, co prowadzi do tego, że możliwe jest korzystanie z sieci elektrycznej. Połączenie ze sobą ogniw, które są połączone ze sobą i zamontowane w ramie, nazywane są modułem fotowoltaicznym. Ilość zużytej energii jesteśmy w stanie odczytać za pomocą licznika prądu. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie https://sunergo.pl/blog/jak-odczytac-licznik-pradu/.
Czy panele fotowoltaiczne mogą działać jedynie w słoneczne dni?
Część zainteresowanych osób błędnie myśli, że panele fotowoltaiczne działają jedynie w dni słoneczne. Okazuje się jednak, że obecnie produkowane są panele, które są w stanie działać od zmierzchu do świtu. W dni pochmurne wykorzystywane są promienie słoneczne rozproszone. Mogą zatem prawidłowo działać niezależnie od pogody – jedynie jest nieco mniejsza ilość wyprodukowanej energii. W sytuacji, gdy warunki nie są atrakcyjne, wówczas najlepiej sprawdzają się panele cienkowarstwowe, natomiast najgorzej te polikrystaliczne. Niezwykle istotna jest konserwacja paneli. Jedną z podstawowych czynności jest ich mycie – szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się na stronie https://sunergo.pl/blog/mycie-paneli-fotowoltaicznych/.
Z jakich elementów składa się system fotowoltaiczny?
Cały system fotowoltaiczny składa się z kilku elementów, które połączone w całość umożliwiają produkowanie energii elektrycznej. Kluczowe są moduły PV, które mogą być połączone ze sobą równolegle bądź szeregowo. Niemniej istotny jest inwerter, który przez wielu nazywany jest sercem całego systemu. Jest to urządzenie, który umożliwia zmianę prądu stałego w prąd zmienny, czyli taki, dzięki któremu możemy korzystać z domowych urządzeń. W skład całego systemu wchodzą również mniej oczywiste elementy montażowe – mowa o ramie, na której zamocowane są panele. Do pozostałych elementów zaliczyć możemy licznik energii, okablowanie, a także urządzenia, które zabezpieczają pracę całego systemu fotowoltaicznego.
Jakie parametry mają znaczenie podczas wyboru paneli fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne powinny być odpowiednio dobrane. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka parametrów, które z praktycznego punktu widzenia mają szczególne znaczenie. Istotna jest moc szczytowa, która określana jest za pomocą symbolu Wp. Parametr ten informuje, jaką maksymalna moc ogniwa są w stanie uzyskać w przypadku optymalnych warunków pogodowych. Niezmiernie ważna jest temperatura pracy – im szerszy jest zakres, tym lepiej. Optymalne wartości wynoszą od 45 do 90 stopni Celsjusza. Kolejnym parametrem jest maksymalne napięcie systemu. W praktyce jest to maksymalne napięcie, w którym panele fotowoltaiczne mogą pracować. Warto zwrócić uwagę na maksymalne napięcie mocy- jest to napięcie uzyskiwane z maksymalną mocą. Skupmy się również na wymiarach- typowe moduły posiadają wymiary 30 x 45 cm, ale na rynku znajdziemy również mniej standardowe rozmiary. Szczególnie ważna w przypadku instalacji dachowych jest waga. Maksymalne obciążenie konstrukcji jest niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo domowników.