Ile ma lat najstarsze drzewo na świecie?

Najstarsze drzewo na świecie rośnie w Szwecji, ma 9500 lat i nazywa się jak pies.

Świerk Norweski, czyli świerk pospolity odkryto w 2014 roku. Imię najstarszemu drzewu nadał Leifa Kullmana – wykładowca uniwersytecki, na cześć swojego zmarłego psa „Old Tjikko”. Datowanie wieku najstarszego drzewa na świecie, dokonano metodą datowania radiowęglowego, ponieważ pozostałe metody naruszyłyby strukturę drzewa.

Jak najstarsze drzewo przetrwało tyle lat?

Najstarsze drzewo świata rosło w czasach epoki lodowcowej, gdzie poziom wody znajdował się 120 metrów niżej niż obecnie. Większość terenów, gdzie cały czas rośnie drzewo, pokryta była lasem. Drzewo rośnie tak długo ze względu na niskie temperatury i słabe wiatry. Drzewo ma wysokość 5 metrów, a wokół niego pozostały tylko genetyczne szczątki po lesie, w którym najstarsze drzewo rosło. Świerk dawniej rósł w formie krzewiastej, a obecny kształt świerku ukształtowany został prawdopodobnie, poprze ocieplenie klimatu. Stare drzewo jest wygięte, dlatego znane jest jako krummholz – z niem. wygięte drzewo.

Czy całe drzewo jest stare?

Najstarsze drzewo ma najstarszy na świecie system korzeniowy, który na przełomie kilku tysięcy lat uformował wyrastający z niego pień. Pień przez trudne warunki klimatyczne przez długi czas miał formę karłowatą, został skrzywiony w wyniku ocieplenia klimatu w XX wieku.

Pień drzewa to jeden z odrostów z systemu korzeniowego, wyrósł w wyniku klonowania wegetatywnego. Pień drzewa może przetrwać tylko 600 lat. Kiedy obumiera, w jego miejsce wyrastają nowe odrosty.

W obszarze 20 metrów od najstarszego drzewa badacze odkryli około 20 podobnych szczątek świerków, których wiek został określony na ponad 8000 lat.

Najstarsze drzewo świata w 2020 roku

Aktualnie drzewo dwa razy starsze od piramid, jest ogrodzone i znajduje się na terenie parku. Dzięki systemowi klonowania korzeni osiągnął wiek pięć razy starszy od narodzin Jezusa. Najstarsze drzewo świata rośnie na wysokości 1000 metrów w parku Fulufjället na terenie Szwecji. Grube warstwy śniegu powodują naginanie dolnych partii gałęzi do ziemi, gdzie wiosną puszczają korzenie.

Najstarsze drzewo w Polsce

Najstarszym drzewem w Polsce jest „Henryk”, to Cis Henrykowski zwany pospolitym rosnący już 1300 lat. Najstarsze drzewo rośnie na Dolnym Śląsku koło Lubania, do niedawna przez długo trwającą susze drzewo usychało, jednak doczekało się zabiegów nawadniających, które okazały się skuteczne. Drzewo obecnie jest zabezpieczone przed utratą wody, przed gryzoniami, a ponadto jest systematycznie nawożone. Drzewo rośnie obok stodoły i nosi uszkodzenia po huraganie i wojnie. Aktualnie drzewo jest uznane za pomnik przyrody, mierzący około 10 metrów wysokości i 425 cm obwodu.

Dowiedz się także, jak rodzaje gleby wpływają na długowieczność roślin i ilość plonów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Filtr do wody pod zlew – rodzaje, zastosowanie i koszty

Filtr do wody pod zlew to rozwiązanie, które znacząco wpływa na jakość wody w gospodarstwie domowym. Instalacja filtrująca pod...

More Articles Like This