Lampa do sypialni – jaką wybrać?

Można by się zastanawiać, do czego komu lampa do sypialni, przecież to pomieszczenie, w którym głównie się śpi. Nocna wędrówka do łazienki, czy w niektórych przypadkach do lodówki oczywiście po coś do picia, nie byłaby możliwa bez sztucznego oświetlenia sypialni.

Sypialnia to nie miejsce, w którym zawsze powinno być ciemno. Poruszanie się po sypialni w całkowitej ciemności może być bardzo trudne dla osób, które nie mają w tym doświadczenia. Jest kilka metod rozświetlenia sypialni, można posłużyć się lampą biurkową lub taką zamontowaną nad łóżkiem. Dość popularnym rozwiązaniem są lampy sufitowe i lampy solne, każda z nich powinna być dopasowana do aranżacji pomieszczenia oraz służyć według przeznaczenia.

Sufitowa lampa do sypialni

Lampa na suficie to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań w sypialni, dość często rozwiązanie połączone jest z lampą kinkietową lub halogenami nad łóżkiem. Lampa sufitowa powinna być stonowana kolorystycznie i rozświetlać równomiernie pomieszczenie rozproszonym światłem. Dobre oświetlenie do sypialni powinno uwzględniać odpowiednią temperaturę światła, dlatego lampy pierścieniowe w technologii LED powinny dać możliwość oświetlenia pomieszczenia ciepłym światłem. Podobnie tradycyjne lampy z wykręcaną żarówką warto wyposażyć w żarówki o ciepłej barwie. Lampa na suficie to wygodne rozwiązanie, rozświetlające całe pomieszczenie, przy odpowiedniej mocy i ilości źródeł światła.

Problem włącznika dobrze jest, rozwiązać stosując tak zwane włączniki schodowe, pozwalające zaświecić lub zgasić światło z dwóch różnych miejsc, np. przy łóżku oraz przy wyjściu z sypialni. Kiedy nie mamy możliwości zainstalować nowej instalacji elektrycznej lub jest to zbyt czasochłonne i kosztowne, warto zainwestować w lampę sterowaną z pilota lub ze smartfona. Pozwala to na zgaszenie głównego światła bez wychodzenia z łóżka. W przypadku pilota istotne jest, aby znajdował się przy łóżku, podobnie jak smartfon, z tą różnicą, że telefon częściej mamy przy sobie, ze względu na ustawiony budzik. Oświetlenie sufitowe powinno podkreślać ciepły charakter pomieszczenia do wypoczynku.

Kiedy zamiast garderoby sypialnie wypełniają szafy na ubrania, warto rozważyć wyposażenie ich w niezależne oświetlenie, wówczas pozwoli to na korzystanie z szafy bez konieczności rozświetlania całego pomieszczenia i wybudzania partnera.

Stojąca lampa do sypialni

Stojąca lampa w sypialni to miejscowe źródło światła, które daje możliwość częściowego oświetlenia pomieszczenia, kiedy przyjdzie wstać w nocy. Zapalamy światła, wstając i kładąc się do łóżka, co jest dość wygodne dla śpiącej obok osoby. Lampa stojąca powinna być wyposażona w abażur dostarczający światła do czytania o ciepłej barwie, aby nie utrudniać zasypiania po czytaniu książki. Jednocześnie lampa stojąca nie powinna rozświetlać intensywnie całego pomieszczenia, aby nie powodować nadmiernego rozbudzenia.

W kontekście lamp stojących, polecamy zapoznać się artykułem o lampach podłogowych.

Wisząca lampa do sypialni

Lampy z przeznaczeniem do sypialni dość często charakteryzują się tekstylnymi kloszami, które dobrze rozpraszają światło oraz drewnianym wykończeniem.  Drewniane elementy nadają ciepłego naturalnego charakteru, co w sypialni wpływa kojąco. Klasyczne lampy mogą mieć dzięki tekstylnemu wykończeniu nowoczesny design. Ponadczasowe lampy do sypialni mają zredukowane kształty do minimum, co nadaje nowoczesnego wyglądu pomieszczeniu.

Lampa do sypialni, czarna czy biała?

Biała lampa sufitowa niczym biała chmura, doskonale wkomponuje się w kolorystykę sufitu, co sprawi, że w ciągu dnia lampa może nie przykuwać uwagi. Czarna lampa jest ponadczasowa, pasuje do praktycznie każdego stylu. Dlatego czarna lampa nadaje równowagi wyposażeniu wnętrza. Zastosowanie ciemnych kolorów w sypialni może być jednak dla niektórych przytłaczające i negatywnie wpływać na wypoczynek. Ciemne barwy dobrze sprawdzają się w przestronnych pomieszczeniach, dlatego przy mniejszych sypialniach, zalecamy lampy w białej oprawie. Aby uniknąć efektu piwnicy, należy pamiętać o zasadzie rozświetlania małych pomieszczeń nieco bardziej, dzięki czemu optycznie odzyskamy kilka metrów. Wystarczy zainstalować oświetlenie rozświetlające sypialnie w granicach 150 lm na każdy metr kwadratowy.

Ile światła potrzeba w sypialni

W celu obliczenia ile światła potrzeba w sypialni wystarczy określić ile lumenów, powinno rozświetlać pomieszczenie. Lumen – z oznaczeniem lm na opakowaniach źródeł światła, to właśnie jednostka miary ilości wydobywającego się światła ze źródła oświetlenia. Aby odpowiednio rozświetlić sypialnię, trzeba trzymać się zasady 100-150 lm na każdy m².

Dla przykładu: Pomieszczenie o powierzchni 20 m² powinno być oświetlone w przedziale 2000-3000 lm.

Jak przeliczyć ilość watów na lumeny tradycyjnych żarówek i oświetlenia LED, znajdziesz w artykule: lampa do salonu – ile lumenów na metr kwadratowy.

Gdzie kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This