Jak świadomie i efektywnie dbać o rośliny?

Żeby zapewnić sobie obfite plony, a jednocześnie mieć zdrowe i bujne rośliny, należy świadomie używać dobrej jakości środków do ich pielęgnacji. Niestety, bardzo często kupujemy nieprzystosowane do naszych roślin, słabej jakości środki, przez które nasz ogródek szybko umiera lub daje niesatysfakcjonujące plony.

Oczywiście nie samymi nawozami żyją rośliny. Ich uprawa wymaga niezwykłej systematyczności i zaangażowania, a środki chemiczne stanowią jedynie wspomożenie naszych działań i uzupełnienie składników odżywczych, potrzebnych naszej florze do prawidłowego rozwoju. Do wyboru mamy nawozy mineralne, takie jak azot czy potas (dostępne w formie granulatu lub płynnej), a także naturalne, które możemy nawet wytworzyć samodzielnie, czyli kompost lub obornik.

Jak zatem dbać o rośliny i jakie środki wybierać aby rosły zdrowo? Proponujemy kilka wskazówek, które zastosowane sumiennie, powinny dać pożądane efekty.

1. Odpowiednia pora roku

Jest to koronna zasada stosowania nawozów, szczególnie chemicznych. Nawozy szybko działające stosujemy na początku ciepłego okresu w roku, czyli w okolicach maja lub jego połowy. Nawozy krótko działające, stosujemy pod koniec okresu nawożenia, czyli w okolicach sierpnia. Z kolei nawozy otoczkowane wolno działające, stosujemy w okolicach kwietnia lub maja.

2. Równomierne rozmieszczenie środka

Ważnym aspektem, na który niestety zbyt rzadko zwracamy uwagę, jest równomierne rozsypanie lub rozlanie nawozu. Często robimy to na oślep lub ze zbyt dużej odległości. To powoduje, że gleba nie wchłonie odpowiednio składników odżywczych zawartych w nawozie, przez co nie da nam pożądanych efektów. Najlepiej poświęcić na to odpowiednią ilość czasu i zbliżając się odpowiednio należy równomiernie zaaplikować nawóz.

Jak świadomie i efektywnie dbać o rośliny?

3. Niedostosowany środek

W przypadku stosowania środków chemicznych, musimy mieć na uwadze, że nie jest sztuką kupić obojętnie jaki środek do pielęgnacji roślin i go zaaplikować. Najlepszym wyjściem jest zasięgnięcie informacji na temat wymagań danej rośliny lub zdiagnozowanie problemu z jakim się borykamy. To pozwoli nam dostosować środek i otrzymać pożądane efekty.

4. Pomijanie roślin w doniczkach i pojemnikach

Często zapominamy o nawożeniu roślin, które posadziliśmy w doniczkach lub innego typu pojemnikach, a to właśnie one najczęściej wymagają szczególnej opieki. Należy mieć na uwadze, że gleba w donicach może się wyjaławiać, co powoduje że nie dostarcza roślinie składników odżywczych.

5. Przeterminowany środek do nawożenia

Tak samo jak sprawdzamy daty ważności jedzenia w markecie, tak samo musimy je sprawdzać w przypadku nawozów, którymi „karmimy” nasze rośliny. Użycie środka, który leży w szafce nieokreśloną liczbę lat będzie kiepskim pomysłem. Świeżość nawozu jest szczególnie ważna w przypadku środków chemicznych, które po upływie terminu ważności mogą stać się niebezpieczne nie tylko dla rośliny, ale i dla człowieka.

Jak świadomie i efektywnie dbać o rośliny?

Co zatem wybrać?

Jeśli chodzi o wybór środków do pielęgnacji roślin, warto sprawdzić co proponuje na przykład producent nawozów Target. W ofercie mamy zarówno preparaty do nawożenia jak i środki chwastobójcze, owadobójcze i grzybobójcze. Dzięki temu możemy zapewnić naszym roślinom kompleksową ochronę. Jeśli mamy problem z doborem odpowiednich środków do ochrony i nawożenia roślin, zawsze warto zasięgnąć porady doświadczonego ogrodnika lub sprzedawcy w sklepie gdzie zwykliśmy zaopatrywać się w rośliny i środki do ich ochrony. Należy pamiętać, że tylko sumienna i regularna praca nad stanem roślinności zapewni nam jakościowe plony.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This