Jak wybrać folię na tunel ogrodniczy?

Uprawa warzyw i owoców to wspaniała pasja, ale też duże wyzwanie i mnóstwo pracy. Podejmując się go, warto zgłębić wiedzę na temat najlepszych rozwiązań, polecanych materiałów, a także sprawdzonych sposobów, które pomogą nam osiągnąć ogrodniczy sukces. Jednym ze sposobów na przyspieszenie plonów, a także przedłużenie okresu owocowania niektórych warzyw jest tunelowanie.

Okrywając sadzonki tunelem foliowym, zapewniamy im ochronę przed chłodem, a także lepsze warunki do wzrostu oraz pośrednią ochronę przed niektórymi szkodnikami. Zanim jednak skompletujemy niezbędne akcesoria do stworzenia tunelu, warto dowiedzieć się, jakich materiałów najlepiej użyć, a konkretnie, jaka folia ogrodnicza najlepiej nada się na tunel?

Folia ogrodowa na tunel – jak wybrać?

Folia ogrodnicza na tunel świetnie sprawdza się jako alternatywa dla klasycznej szklarni, będąc przy tym rozwiązaniem tańszym i wygodniejszym. Tunel z folii ogrodowej jest dość mobilny, możemy sezonowo zmieniać jego lokalizację, dzięki czemu jest znacznie bardziej funkcjonalny niż stacjonarna szklarnia. Jeżeli więc jesteśmy zdecydowani na stworzenie tunelu ogrodniczego, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniej folii ogrodowej. Parametry, na jakie musimy przede wszystkim zwrócić uwagę to w pierwszej kolejności wysokość i szerokość folii. W zależności od tego, jak duży i jak wysoki chcemy stworzyć tunel, takiej folii musimy szukać. Kolejne istotne parametry folii ogrodowej to:

  • wytrzymałość,
  • stopień stabilizacji przeciwko promieniowaniu UV,
  • wodoodporność folii ogrodniczej,
  • elastyczność,
  • przepuszczalność światła
  • wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych.
Jak wybrać folię na tunel ogrodniczy?

Dobrej jakości folia powinna mieć gramaturę przynajmniej 140g/m. Niektóre folie posiadają specjalne wgrzane zbrojenie z włókna, dzięki czemu są one dużo bardziej wytrzymałe na rozdarcia. Folia powinna mieć też wysokie parametry przenikania światła – w granicach 90%, a także wysokie parametry rozpraszania światła – przynajmniej 35%.

Rodzaje folii ogrodniczych a wytrzymałość

W sklepach ogrodniczych spotkamy wiele rodzajów folii ogrodowych, między innymi folie z siatką, folie z oknami czy też folie wielowarstwowe. Każda z nich charakteryzuje się nieco inną wytrzymałością. Folie z siatką są odporne na uszkodzenia i wytrzymałe, jednak siatka w pewnym stopniu minimalizuje przenikanie światła. Folie z oknami umożliwiają wietrzenie tunelu, chronią rośliny przed przegrzaniem. Folie wielowarstwowe z kolei są najbardziej wytrzymałe, jednak ich parametry świetlne są znacznie niższe. Ten rodzaj folii najlepiej sprawdza się do uprawy roślin ciepłolubnych, skutecznie redukują bowiem straty ciepła w nocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Jak stworzyć stylowe i praktyczne wnętrze w stylu loftowym?

Aranżacja przestrzeni mieszkalnych odgrywa szalenie ważną rolę dla komfortu i higieny psychicznej domowników. Gustowne, funkcjonalne i klimatyczne pomieszczenia sprawiają,...

More Articles Like This