Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne, co musisz wiedzieć?

Podstawową zaletą ogrzewania elektrycznego jest zerowa emisja spalin, co czyni instalację ekologiczną. Nie każdy jednak kosztem swojego portfela, chce chronić środowisko. Budowa instalacji grzewczej w domu lub wymiana przestarzałej na nowoczesną powinna wiązać się przede wszystkim z oszczędnością i zwrotem z inwestycji. Podpowiadamy jak i ile można oszczędzić inwestując w nowoczesne ogrzewanie eklektyczne domu.

Jak działa akumulacyjne ogrzewanie elektryczne?

Akumulacja ciepła w zbiorniku C.W.U. wraz z centralnym ogrzewaniem elektrycznym, pełną rolę bufora energii, który wykorzystuje godziny określone w taryfie energetycznej, jako tańsze, do podgrzania wody. Podgrzana zazwyczaj w nocy woda, wykorzystywana jest w czasie dnia do ogrzania domu i jako bieżąca.

Tanie ogrzewanie elektryczne domu możliwe jest także, dzięki fotowoltaice, która przetwarza energię słoneczną w prąd, ten z kolei potrzeby jest do działania pieca elektrycznego CO. Przy odpowiednio obliczonej instalacji, podgrzewanie wody w czasie dnia, nie wymaga poboru prądu z sieci. Koszt miesięczny jako uśredniony bilans roczny ogrzewania elektrycznego, można dzięki temu zmniejszyć prawie do zera. Energooszczędne ogrzewanie elektryczne ma sprawność na poziomie zbliżonym do 100%, ponadto nie wymaga zakupu i budowania kotłowni lub komina, co w wielu przypadkach wiąże się z koniecznością uzyskania dodatkowo pozwolenia na budowę z urzędu.

Kocioł elektryczny centralnego ogrzewania

Kocioł elektryczny CO pozwala na łatwe wpięcie do już istniejącej instalacji grzewczej, jednocześnie może zapewnić spore oszczędności w budżecie domowym. Do wykorzystania potencjału oszczędności z ogrzewania elektrycznego, konieczna jest odpowiednia konfiguracja instalacji grzewczej.

Zasada działania pieca elektrycznego

Piec elektryczny zapewnia stały napływ ciepłej wody w wyniku jej podgrzania, zasada działania kotła elektrycznego w uproszczeniu zbliżona jest do działania domowego czajnika elektrycznego. Zespół grzejny zasilany prądem z domowej instalacji elektrycznej nagrzewa wewnątrz zbiornika wodę, która dalej trafia do instalacji grzewczej.

Jak wykorzystać potencjał kotła elektrycznego do oszczędności?

Potencjał kotła elektrycznego, do zaoszczędzenia środków na ogrzewaniu, możną wykorzystać za sprawą dwóch rozwiązań instalacyjnych:

  • Piec elektryczny w połączeniu z buforem do akumulacji ciepła pozwala skorzystać z taryfy nocnej do obniżenia domowych rachunków za energię. W nocy, kiedy koszty energii są niższe, piec elektryczny podgrzewa wodę. W czasie dnia zmagazynowana gorąca woda w zbiorniku c.w.u. ogrzewa dom oraz trafia do kuchni i łazienki w formie bieżącej.
  • Piec elektryczny w połączeniu z buforem i fotowoltaiką daje ekonomiczną, proekologiczną oraz ergonomiczną instalację grzewczą dla domu. Komplet instalacji grzewczej pozwala na obniżenie kosztu ogrzewania prawie do zera. Jest to możliwe, ponieważ pobór prądu z sieci, kompensowany jest, przez produkcję prądu z instalacji fotowoltaicznej.

Zalety i wady elektrycznej instalacji grzewczej

Każde rozwiązanie grzewcze ma swoje zalety i wady, dlatego dobrze jest zrobić podsumowanie korzyści płynących z inwestycji w nowoczesne technologie ogrzewania elektrycznego.

Zalety elektrycznej instalacji grzewczej z kotłem i buforem akumulacyjnym:

  • Instalacja doskonale nadaje się jako dywersyfikacja systemu kominkowego oraz, jako główne źródło ogrzewania wody.
  • Łatwy montaż kotłów elektrycznych trzeciej generacji, dzięki wbudowanym zasobnikom c.w.u.
  • Niski koszt inwestycji i instalacji na tle innych systemów grzewczych.
  • Stabilna cena za energię elektryczną w porównaniu do wahań ceny węgla, drewna w sezonie grzewczym.
  • Bezpieczeństwo, nie ma możliwości zatrucia się czadem lub dymem.
  • Ekologia, brak emisji spalin zatruwających przestrzeń wokół domu i środowisko, to także doskonałe rozwiązanie dla alergików.
  • Możliwość sterowania, programowania i regulacji temperaturą w pomieszczeniu za pomocą sterowania radiowego lub Internetu.
  • Powszechny dostęp do energii elektrycznej.
  • Możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie elektryczne prawie do zera, w połączeniu z odpowiednio dobraną instalacją fotowoltaiczną.
  • Piec elektryczny nadaje się doskonale do podgrzewania podłogowego.
  • Pozwala akumulować energię w zasobnikach c.w.u., wykorzystując tańszą taryfę nocną i obniżyć rachunki zastępując klasyczne podgrzewacze do wody, które używane są zwykle w dzień.
  • Wysoka efektywność energetyczna.
  • Nie wymaga osobnego pomieszczenia na kocioł i opał.
  • Cały centrala grzewcza trzeciej generacji zamknięta jest w jednej estetycznej obudowie, przypominając szafkę, w dodatku nie zajmuje wiele miejsca.
  • Możliwość uzyskania dotacji w związku z termomodernizacją.
  • Możliwość ogrzania domu i dostęp do ciepłej wody dzięki fotowoltaice, nawet w miejscu, gdzie brakuje przyłączy gazowych i elektrycznych.

Minusem niektórych instalacji do elektrycznego podgrzewania wody może być:

  • Konieczność podłączenia wysokowydajnych kotłów do trójfazowej instalacji elektrycznej o odpowiedniej mocy przyłączeniowej.
  • Instalacja bez paneli PV jest rentowna w domach o powierzchni do 100 m2 z dobra izolacją cieplną lub do niewielkich domków z wysokim współczynnikiem przenikania ciepła, ponadto sprawdza się głównie w nowoczesnych i energooszczędnych domach.

Kiedy w domu jest ciepło, bo jesienny wieczór domownicy spędzili przy kominku to w momencie wypalenia się drewna i wraz z ochłodzeniem się pomieszczeń, piec elektryczny uruchomi się automatycznie. Utrzymując zadaną temperaturę, uchroni przed zmarznięciem w nocy, zimnym porankiem i brakiem ciepłej wody w kranie nazajutrz.

Oblicz rentowność dla swojego systemu grzewczego: kalkulator doboru kotła elektrycznego

Fotowoltaika i opłacalność instalacji?

Odpowiednia instalacja PV w bilansie rocznym może obniżyć koszt ogrzewania elektrycznego domu i wody praktycznie do zera. Wszystko za sprawą promieni słonecznych i krzemu, z którego wykonane są panele PV. Solary fotowoltaiczne to w gruncie rzeczy krzemowe półprzewodniki, dlatego instalacja ogniw fotowoltaicznych wymaga falownika, który jest inwerterem słonecznym. Falownik konwertuje prąd stały płynący z paneli krzemowych, na prąd zmienny o charakterze amplitudowym, jak prąd z sieci.

Falownik w uproszczeniu umożliwia, podłączenie instalacji fotwoltaicznej do sieci przesyłowej, dzięki czemu prąd można dystrybuować do sieci, co legalnie cofa licznik.

Przykład:

Instalacja, pokrywając roczne zapotrzebowanie na energie w wysokości 5 MWh, zwraca się średnio w czasie 6-7 lat. Ujmując początkowe koszty instalacji, po upływie 6-7 lat panele PV produkują darmowy prąd. Przez 25 lat przy zapotrzebowaniu na poziomie 5MWh/rok fotowoltaika pozwala zaoszczędzić 40 tys. zł. To kwota, jaką należałoby zapłacić za zużycie prądu z sieci.

Jak można zauważyć na podstawie ostatnich lat, rosną opłaty za prąd z sieci. Instalacja foltowoltaiczna może być montowana przykładowo na gruncie lub dachu, gdzie nie zabiera przestrzeni użytkowej. Do zalet instalacji można dodatkowo zaliczyć:

  • Pracę tam, gdzie brakuje dostępu do sieci energetycznej.
  • Produkcję prądu, nawet w pochmurne dni oraz w okresie zimowym.
  • Żywotność systemu sięga nawet 30 lat.
  • Cała instalacja jest bezobsługowa, z wyjątkiem odśnieżania i oblodzenia modułów PV.

Programy wspierające inwestycję w fotowoltaikę:

Program „Mój prąd” został opracowany, w celu wsparcia osób fizycznych i zachęcenia do produkcji własnego prądu. Czysta energia płynąca z paneli fotowoltaicznych nie szkodzi środowisku, a także pozwala zmniejszyć straty przesyłowe. Program opiera się na bezzwrotnej dotacji, w kwocie do 5 000 zł na jedno przedsięwzięcie. Dofinansowanie może wynosić maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji.

Program „BOCIAN” kierowany jest do tych, którzy planują instalację fotowoltaiczną o mocy co najmniej 430 000 MWh/rok. Pomoc polega na udzieleniu pożyczki w wysokości 85% przedsięwzięcia. Z programu BOCIAN korzystają najczęściej firmy i instytucje.

Program „PROSUMENT” jest przewidziany wszystkich dla osób, które planują zainstalować u siebie baterię fotowoltaiczną o mocy do 40kW. Wysokość dotacji wynosi do 30% ceny nowej instalacji, mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej i ciepła, na potrzeby budynku mieszkalnego. Program PROSUMENT przewiduje także finansowanie na peryferyjnych warunkach (około 1% oprocentowania) do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji. Dotyczy także wymiany instalacji na bardziej efektywną i przyjazną środowisku.

Regionalne Programy Operacyjne – 16 województw uruchomiło jak dotąd programy operacyjne, polegające na dotacji do zakupu ogniw fotowoltaicznych. Dlatego, aby dowiedzieć się, czy dla twojego regionu przewidziane zostały dotacje, skontaktuj się Jednostką Samorządu Terytorialnego, otrzymasz listę warunków, do skorzystania z dofinansowania.

Jak można zauważyć z dnia na dzień, przybywa domostw z modułami fotowoltaicznymi, również coraz częściej firmy korzystają z oszczędzenia przez inwestycję. Dachy, podjazdy do domu, a także pola wypełniają się ekologicznymi źródłami energii.

Czy warto zainwestować w elektryczne ogrzewanie?

Stopień opłacalności inwestycji w ogrzewanie kotłem elektrycznym, zależny jest głównie od poziomu izolacji domu. To ile ciepła ucieka z budynku, ma wpływ na zapotrzebowanie w energię użytkową, nie sposób jednak zamknąć całą wentylację, żeby zaoszczędzić. Świeże powietrze wpływa na samopoczucie w domu, ma korzystny wpływ na ciśnienie krwi, tętno, wspomaga trawienie, a także wpływa na poziom systemu odpornościowego.

Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji w przybliżonych wartościach:

  • Stary budynek ze słabą izolacją cieplną — 200 kWh/m2/rok
  • Stary budynek po termomodernizacji — ok. 70 kWh/m2/rok
  • Nowoczesny budynek z dobrą izolacją cieplną — ok. 35 kWh/m2/rok

Różnica jak widać jest znacząca, a przy budynku o powierzchni 120 m 2 rozbieżność w zapotrzebowaniu na ogrzanie domu, z pewnością będzie odczuwalna dla portfela. Do zredukowania kosztów poboru prądu, warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej. Przy starym budynku potrzebne rocznie będzie około 24 000 kWh, po jego termomodernizacji 8 400 kWh, a przy dobrym ociepleniu nowego budynku nawet 4 200 kWh. W zależności od taryfy uzależnione są koszty ogrzewania elektrycznego domu i wody, mając na uwadze, że 1 kWh kosztuje około 0,62 zł brutto, warto poszukać dodatkowych sposobów na oszczędność np.:

  • Nie przegrzewać pomieszczeń – każdy 1oC generuje koszty ogrzewania elektrycznego zwiększony o 6%
  • Zainstalować bufor ciepła, który dzięki akumulacji energii, może obniżyć koszty zużycia do 0,34 zł za 1kWh.
  • Nie należy zasłaniać grzejników.
  • Termostat – sterownik z czujnikiem temperatury wewnątrz pomieszczeń umiejscowić z dala od miejsc, w których występują przeciągi, pada bezpośrednio słońce oraz daleko od grzejników.
  • Wietrzyć należy pomieszczenia krótko trwale przy wyłączonych kaloryferach, otwierając szeroko okna.

Godną polecenia firmą, która produkuje wydajne i wysokiej jakości kotły do fotowoltaiki, jest firma Kospel S.A. zachęcamy do zapoznania się materiałami i ofertą na stronie producenta: kospel.pl

FAQ:

Ile prądu zużywa kocioł elektryczny?

Kocioł elektryczny ogrzewający dom o powierzchni 120 m2 i grzejący wodę dla 4-osobowej rodziny, z zapotrzebowaniem rocznym na poziomie 11 600 kWh w taryfie G12 generuje roczne wydatki na poziomie 3950 zł. W przypadku nowego domu o tej samej powierzchni z dobrym systemem izolacyjnym i zapotrzebowaniem rocznym na energię na poziomie 7 400 kWh koszt roczny to zaledwie 2520 zł.

Czy ogrzewanie grzejnikiem elektrycznym jest lepsze?

W bilansie rocznym do samego ogrzewania elektrycznego domu o powierzchni 150 m2 przy zapotrzebowaniu na ciepło 100 kWh/m2 koszt ogrzewania wydajnymi grzejnikami elektrycznymi wynosi około 5 000 złotych (miesięczna średnia to 420 zł). Suma wydatków nie uwzględnia podgrzewania bieżącej wody.

Ile trzeba czekać na zwrot z samej instalacji fotowoltaicznej?

Zwrot z inwestycji zależny jest od pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną, kosztu instalacji oraz żywotności systemu. Przyjmuje się, że maksymalny czas na zwrot z inwestycji wynosi 10 lat. Dzięki dotacji można ten czas skrócić do 6 lub 7 lat w zależności od rozmiaru inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This