Kompozycje w szkle – jak zrobić własną?

Kompozycję w szkle można kupić gotową lub wykorzystać swoje zdolności florystyczne i stworzyć od podstaw samodzielnie. Florystka zajmuje się kwiatami, więc i ich nie powinno w kompozycji za szkłem zabraknąć.

Gotowa kompozycja to cena około 50 zł. Jednak dla bardziej wybrednych i twórczych osób zalecamy stworzenie własnych dzieł sztuki. Podstawą wykonania kompozycji jest szkło, to właśnie dzięki niemu w środku panuje mikroklimat, utrzymujący roślinność przy „życiu”.

Jakie szkło wykorzystać do aranżacji dekoracji?

Pierwszym co przychodzi na myśl, są słoiki, ze względu na ogólnodostępność w każdym gospodarstwie domowym. Słoik daje dość niewielką powierzchnię do aranżacji. Jeżeli wielkość nie ma znaczenia, to dobrze sprawdzi się także zwykła niedziałająca żarówka. Powiedzmy, że powinna ona być trochę większa od standardowej. Jeżeli potrzeba estetycznego i dekoracyjnego przykrycia, dobrze sprawdzi się w roli pojemnika szklana cukiernica lub słój na cukierki. Można kupić gotowe duże słoje z ozdobnymi rączkami, zdobionymi grubymi sznurami. Jeżeli jednak liczy się kreatywność, to dobrze jest wykorzystać akwarium lub terrarium. Okrągłe sprawią wrażenie, że będą wyglądać bardzo naturalnie, a prostokątne dadzą możliwość trzymania w nich zwierzątek domowych, takich jak: pająki, jaszczurki itp. Taka kompozycja doskonale wpasuje się w aranżację białego salonu. Przy dużych projektach można posłużyć się butlą do pędzenia wina, jednak ułożenie kompozycji może być utrudnione przez mały dostęp do wewnętrznej części. Mając możliwość kształtowania i docinania szkła, można użyć na leżąco dowolnej butelki. Trzeba tylko cięte krawędzie zeszlifować lub zabezpieczyć, aby były bezpieczne. Dobrą podstawę dadzą butelki od Whisky, w kwadratowych butelkach, które mogą wpasować się jako dekoracja w pubach i męskich strefach.

Kompozycje w szkle – cały las w słoiku

Jednym z pomysłów może być wykorzystanie tego, co znajdziemy w lesie, w roli wyściółki, jak w przyrodzie, dobrze sprawdzi się mech. Gromadzi zasoby wilgoci i utrzymuje wilgoć w słoiku ponadto naturalnie oczyszcza powietrze. Do takiego słoja możemy zasadzić małe drzewko i tu najlepiej sprawdzi się sztuka formowania drzewek Bonsai. Można posłużyć się także już ukształtowanym drzewkiem, które akurat potrzebuje już przesadzenia lub kupić gotowe.  Aby zasadzić drzewko będzie potrzebna ziemia, tu trzeba znaleźć kompromis ziemi do mchu oraz drzewka, aby zasadowość ziemi nie miała niszczącego wpływu na zielone odcienie roślinności. Z roślinkami w słoiku nie ma co przesadzać, aby pozostawić miejsce na rozrastanie się roślinności, uzupełnić wnętrze można w formie dekoracyjnej kilkoma kamieniami lub oddzielającą warstwą podzielić pas ciemnej ziemi. W roli kamieni dekoracyjnych dobrze sprawdzają się białe otoczaki, kontrastują z zielenią i rozjaśniają wnętrze słoika.

Kompozycje w szkle z mchem

W takiej kompozycji główną rolę odgrywa mech. Można wykorzystać akwarium zamiast małego słoika, aby skomponować zieloną wyspę. Takie kompozycje dobrze sprawdzają się w terrarium, tworzą naturalny klimat i charakter, w którym dobrze czują się małe zwierzątka. Tworząc prawdziwe arcydzieła, możemy posłużyć się swoją fantazją i wykorzystać plastikowe modele samolotów przypominające prawdziwe statki powietrzne i wykorzystać je do utworzenia dżungli, pożerającej czasem taki samolot po katastrofie.

Kompozycje w szkle ze sztucznych kwiatów

Sztuczna kompozycja kwiatowa nie wymaga ziemi i stwarzania odpowiedniego klimatu za szkłem. Daje możliwość wykorzystania przestrzeni i wypełnienia kolorami wnętrze słoja. Kompozycja ze sztucznych kwiatów nie wymaga obsługi, podlewania, czy nawożenia. Może stanowić ozdobę domu, restauracji, czy przyozdobić pomnik. Zamiast ziemi, dla zachowania stabilności, dociążenia słoja stosuje się drobne kamyczki ozdobne zwane grysikiem. Kompozycję ze sztucznych kwiatów można umieścić także we wzorowej łazience bez okien. Sztuczne kwiaty nie potrzebują naturalnego oświetlenia a równie dobrze optycznie ocieplają łazienkę.

Kompozycje w szkle na Wielkanoc

Czas wielkanocny kojarzy się z jajkami, zającem, żonkilami i baziami. Skojarzeń może być więcej. Jednak warto kompozycje stworzyć, bazując na sprawdzonej kompozycji kolorów. Wielkanoc to przede wszystkim początek wiosny, roślinność zielenieje, żonkile kwitną na żółto, a ten kolor nawiązuje także do piskląt. Tematem przewodnim Wielkanocy niewątpliwie są jajka i pisanki. Warto zatem mając mały słój wykorzystać wydmuszki przepiórczych jaj lub użyć drewnianych lub plastikowych miniaturek. Za większym szkłem możemy umieścić miniaturowe kwiaty, przypominające o historii wielkanocnego wydarzenia.

Kompozycje w szkle na walentynki

Walentynki kojarzą się z czerwonym kolorem dominującym w serduszkach i kwiatach. Można stworzyć kompozycję walentynkową na bazie cebulek tulipanów, które po zakwitnięciu będą wystawać ze słoja. Jeżeli chcemy być bardziej oryginalni, możemy stworzyć klimat pustynny w słoiku i zasadzić w nim kaktusy, dodając drobne walentynkowe serduszka. Taka kompozycja przypadnie do gustu osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z domową roślinnością, bądź nie mają zbyt wiele czasu na opiekę nad kwiatami. Kaktusy słyną z bezobsługowej natury, co daje im przewagę. Słój z kaktusami można wypełnić równie ostrymi kamieniami, złotym piaskiem, czy nawet wapiennymi skałkami. Zamiast serduszek można stworzyć małą kredową tablicę i w pisać na niej dedykację.

Las w słoiku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Filtr do wody pod zlew – rodzaje, zastosowanie i koszty

Filtr do wody pod zlew to rozwiązanie, które znacząco wpływa na jakość wody w gospodarstwie domowym. Instalacja filtrująca pod...

More Articles Like This