Napędy do bram – przegląd innowacyjnych rozwiązań

Automatyka bramowa w ciągu ostatnich lat imponująco się rozwinęła, a choć zakup dobrego napędu nadal jest luksusem, to już takim, na który w zasadzie każdy może sobie pozwolić. Jednocześnie też bardziej niż kiedyś tego typu urządzenia ułatwiają codzienne życie – a wszystko to za sprawą innowacyjnych rozwiązań i funkcji rodem z filmów sci-fi. Poznaj je!

Jeszcze szybciej, wygodniej i taniej, czyli supernapędy do bram

Napędy do bram wjazdowych i garażowych są dziś zaawansowanymi technologicznie sprzętami, które realizują nawet kilkadziesiąt poleceń daleko wykraczających poza tę ich podstawową funkcję, czyli otwieranie i zamykanie. W rzeczywistości więc brama zaczyna „żyć” razem z domownikami czy użytkownikami obiektu napęd uruchamia oświetlenie, pomaga zaparkować lub wentyluje garaż. Bramę obsługujesz zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie, lub… nie obsługujesz jej już wcale, bo zaprogramowałeś/-aś urządzenie pod kątem swoich codziennych potrzeb. To wszystko przekłada się na nieosiągalny do tej pory komfort życia.

A poza innowacyjnymi funkcjami napędów na uznanie zasługują również coraz lepsze parametry urządzeń. Nowoczesna automatyka błyskawicznie otwiera i zamyka bramę w tempie nawet 25 metrów na minutę, czyli w ciągu zaledwie kilku sekund. Zarazem oszczędza czas i pieniądze – zużywa minimalną ilość energii, a jeszcze może czerpać ją z darmowego źródła: słońca. Taki wielofunkcyjny nowoczesny napęd kupisz już za 2000-5000 złotych (w podstawowym, ekonomicznym wariancie nawet poniżej tysiąca).

Napędy do bram częścią nowoczesnego systemu smart home

Wiele nowoczesnych napędów do bram wjazdowych i garażowych zintegrujesz już z systemem smart home, sterując zdalnie, za pomocą jednego urządzenia lwią częścią wyposażenia domu. Zatrzymują Cię korki na mieście, a Twoi goście zjawiają się w domu przed Tobą? Kurier znów dociera z przesyłką, gdy akurat jesteś na zakupach? Wyjeżdżasz na wakacje i prosisz sąsiada o opiekę nad domem, lecz też chcesz mieć wciąż kontrolę nad dostępem do swojej posesji? To żaden problem – po prostu bierzesz telefon i otwierasz bramę (czy furtkę) gościom, kurierowi i sąsiadowi. Nawet jeśli właśnie jesteś tysiące kilometrów od domu.

Oczywiście to rozwiązanie daje Ci znacznie więcej korzyści. Sterujesz zdalnie nie tylko bramą i furtką, ale i ogrzewaniem, oświetleniem, roletami czy markizami. Jeśli smaży słońce, zasłaniasz z pracy okna, aby dom się nie nagrzał. Jeśli jest zimno, parę godzin przed powrotem do domu uruchamiasz podłogówkę. Gdy jesteś na wakacjach, raz na czas włączasz oświetlenie i markujesz obecność domowników. I tak dalej – centrum dowodzenia ogrodzeniem i sprzętami w domu masz zawsze pod ręką. 

Napędy do bram przesuwnych z trybem furtki

Problem małych, wąskich, płytkich czy nieustawnych działek staje się coraz większym wyzwaniem. Rozwiązują go nowoczesne bramy narożne, łamane i teleskopowe, które oszczędzają miejsce na podjeździe, ale również automatyka. Brakuje Ci miejsca na furtkę? A może przez furtkę nie możesz zamontować bramy przesuwnej? Zrób wejście na posesję w bramie, z trybem furtki napędu. Funkcja pozwala otwierać bramę również wyłącznie częściowo, dla pieszego, dzięki czemu może ona z powodzeniem zastąpić tradycyjne wejście na posesję: zyskujesz rozwiązanie 2w1.

Zaoszczędzone w ten sposób środki możesz spożytkować na zaawansowany system bezpieczeństwa i kontroli dostępu. Napędy mają dziś takie funkcje (lub można je w te moduły doposażyć) jak blokada elektromagnetyczna, która to unieruchamia silnik i uodparnia go na kilkaset kilogramów nacisku, czy czujniki reagujące na próby włamania emisją głośnego odstraszającego dźwięku. 

Napędy do bram garażowych z czujnikami i laserem

Funkcjonalność nowoczesnych napędów do bram garażowych rewolucjonizuje życie codzienne. A przykłady można mnożyć. Z jednej strony jest to dodatkowe oświetlenie i możliwość sterowania lampami w garażu i na podjeździe z pomocą pilota do napędu – dla bezpieczeństwa i wygody. Ciekawym rozwiązaniem jest także współpracujący z napędem czujnik podczerwieni: urządzenie załącza oświetlenie automatycznie, jeżeli tylko wykryje źródło ciepła przekraczające próg garażu.

Z drugiej strony są to również różnego rodzaju czujniki wilgoci i temperatury powietrza i funkcja automatycznego wentylowania garażu, gdy jest w nim za ciepło albo zbyt wilgotno. Po przekroczeniu zadanych wartości napęd uchyla bramę, zapewniając cyrkulację powietrza, a później ją ponownie zamyka oraz rygluje. Poza Twoim komfortem (odpowiednia temperatura) jest to istotne z punktu widzenia ograniczania ryzyka zagrzybienia garażu: to korzyść i dla zdrowia, i dla portfela!

Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem w napędzie do bramy garażowej jest laser, którego wiązka wyznacza parkującemu kierowcy najlepsze położenie auta – wjeżdżasz szybciej i wygodniej i nie martwisz się o uszkodzenie pojazdu o metalową szafkę czy zniszczenie sprzętu sportowego przechowywanego w garażu.

Nowoczesne napędy do bram zaprogramowane na Ciebie

Napędy do bram wjazdowych coraz szerzej, śmielej i precyzyjniej można dziś również programować. W ten sposób ustawisz automatyczne zamykanie i ryglowanie bramy po przejechaniu linii fotokomórek albo otwieranie, gdy znajdziesz się w jej pobliżu. W pierwszym przypadku unikasz sytuacji, w których po prostu zapomnisz o bramie i zostawisz ją otwartą na przykład na całą noc. W drugim znów oszczędzasz czas, ale i nerwy, bo nie musisz czekać na otwarcie wjazdu. Niektórymi napędami da się sterować też za pomocą długich świateł i klaksonu w samochodzie. Nie masz głowy do pilota? Nic nie szkodzi, może przepaść w czeluściach szuflady.

Niewidoczne podziemne napędy do bram dwuskrzydłowych

Nawet najlepsze napędy do bram skrzydłowych po pierwsze nie zawsze dają się łatwo zamontować, a po drugie – negatywnie wpływają na estetykę bramy. Z jednej strony bramę do automatyzacji trzeba odpowiednio przygotować – na przykład w szerokich filarach przygotować wycięcia, aby siłowniki nie zawadzały o słupki, albo zamocować skrzydła bliżej ich krawędzi. Z drugiej strony dwa rzucające się w oczy siłowniki gryzą się z finezyjnie zdobioną bramą lub intrygującą minimalistyczną formą.

Dziś nie potrzeba już żadnych kompromisów, czyli jeżeli nie możesz dopasować siłowników do bramy i słupków lub nie chcesz psuć jej estetyki, ukrywasz całą automatykę w podłożu, montujesz napęd podziemny. Jedyne jego widoczne elementy to dwie małe płytki zlokalizowane pod skrzydłami bramy.

Automatyczna praca bramy pomimo braku zasilania

No dobrze, ale co w przypadku przerw w dostawie prądu? Czy znów trzeba za każdym razem wysiadać z auta, siłować się z kilkusetkilogramową bramą, marznąć, moknąć i przerywać rozmowę z pasażerem? To, co wyróżnia nowoczesne napędy do bram, to także dodatkowy akumulator i solarne zasilanie. Pierwsze rozwiązanie wystarczy na kilka cykli otwarcia i zamknięcia. Drugie zaś całkowicie uniezależnia napęd od zasilania sieciowego, więc od dostępu do energii elektrycznej z „gniazdka”. Jeden lub dwa małe panele fotowoltaiczne z akumulatorem wystarczą do zasilania codziennej, niezbyt intensywnej (przydomowej) pracy bramy.

Nowoczesny napęd do bramy wjazdowej zmienia ogrodzenie w integralny i niezwykle ważny element przestrzeni do życia czy pracy. Nie chodzi już tylko o automatyczne otwieranie i zamykanie, ale także o rzeczywiste codzienne wsparcie, bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Dobrze dopasowana automatyka zrewolucjonizuje Twoje życie!

Partnerem artykułu jest sklepzogrodzeniami.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Jak stworzyć stylowe i praktyczne wnętrze w stylu loftowym?

Aranżacja przestrzeni mieszkalnych odgrywa szalenie ważną rolę dla komfortu i higieny psychicznej domowników. Gustowne, funkcjonalne i klimatyczne pomieszczenia sprawiają,...

More Articles Like This