Napędy do bram – przegląd innowacyjnych rozwiązań

Automatyka bramowa w ciągu ostatnich lat imponująco się rozwinęła, a choć zakup dobrego napędu nadal jest luksusem, to już takim, na który w zasadzie każdy może sobie pozwolić. Jednocześnie też bardziej niż kiedyś tego typu urządzenia ułatwiają codzienne życie – a wszystko to za sprawą innowacyjnych rozwiązań i funkcji rodem z filmów sci-fi. Poznaj je!

Jeszcze szybciej, wygodniej i taniej, czyli supernapędy do bram

Napędy do bram wjazdowych i garażowych są dziś zaawansowanymi technologicznie sprzętami, które realizują nawet kilkadziesiąt poleceń daleko wykraczających poza tę ich podstawową funkcję, czyli otwieranie i zamykanie. W rzeczywistości więc brama zaczyna „żyć” razem z domownikami czy użytkownikami obiektu napęd uruchamia oświetlenie, pomaga zaparkować lub wentyluje garaż. Bramę obsługujesz zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie, lub… nie obsługujesz jej już wcale, bo zaprogramowałeś/-aś urządzenie pod kątem swoich codziennych potrzeb. To wszystko przekłada się na nieosiągalny do tej pory komfort życia.

A poza innowacyjnymi funkcjami napędów na uznanie zasługują również coraz lepsze parametry urządzeń. Nowoczesna automatyka błyskawicznie otwiera i zamyka bramę w tempie nawet 25 metrów na minutę, czyli w ciągu zaledwie kilku sekund. Zarazem oszczędza czas i pieniądze – zużywa minimalną ilość energii, a jeszcze może czerpać ją z darmowego źródła: słońca. Taki wielofunkcyjny nowoczesny napęd kupisz już za 2000-5000 złotych (w podstawowym, ekonomicznym wariancie nawet poniżej tysiąca).

Napędy do bram częścią nowoczesnego systemu smart home

Wiele nowoczesnych napędów do bram wjazdowych i garażowych zintegrujesz już z systemem smart home, sterując zdalnie, za pomocą jednego urządzenia lwią częścią wyposażenia domu. Zatrzymują Cię korki na mieście, a Twoi goście zjawiają się w domu przed Tobą? Kurier znów dociera z przesyłką, gdy akurat jesteś na zakupach? Wyjeżdżasz na wakacje i prosisz sąsiada o opiekę nad domem, lecz też chcesz mieć wciąż kontrolę nad dostępem do swojej posesji? To żaden problem – po prostu bierzesz telefon i otwierasz bramę (czy furtkę) gościom, kurierowi i sąsiadowi. Nawet jeśli właśnie jesteś tysiące kilometrów od domu.

Oczywiście to rozwiązanie daje Ci znacznie więcej korzyści. Sterujesz zdalnie nie tylko bramą i furtką, ale i ogrzewaniem, oświetleniem, roletami czy markizami. Jeśli smaży słońce, zasłaniasz z pracy okna, aby dom się nie nagrzał. Jeśli jest zimno, parę godzin przed powrotem do domu uruchamiasz podłogówkę. Gdy jesteś na wakacjach, raz na czas włączasz oświetlenie i markujesz obecność domowników. I tak dalej – centrum dowodzenia ogrodzeniem i sprzętami w domu masz zawsze pod ręką. 

Napędy do bram przesuwnych z trybem furtki

Problem małych, wąskich, płytkich czy nieustawnych działek staje się coraz większym wyzwaniem. Rozwiązują go nowoczesne bramy narożne, łamane i teleskopowe, które oszczędzają miejsce na podjeździe, ale również automatyka. Brakuje Ci miejsca na furtkę? A może przez furtkę nie możesz zamontować bramy przesuwnej? Zrób wejście na posesję w bramie, z trybem furtki napędu. Funkcja pozwala otwierać bramę również wyłącznie częściowo, dla pieszego, dzięki czemu może ona z powodzeniem zastąpić tradycyjne wejście na posesję: zyskujesz rozwiązanie 2w1.

Zaoszczędzone w ten sposób środki możesz spożytkować na zaawansowany system bezpieczeństwa i kontroli dostępu. Napędy mają dziś takie funkcje (lub można je w te moduły doposażyć) jak blokada elektromagnetyczna, która to unieruchamia silnik i uodparnia go na kilkaset kilogramów nacisku, czy czujniki reagujące na próby włamania emisją głośnego odstraszającego dźwięku. 

Napędy do bram garażowych z czujnikami i laserem

Funkcjonalność nowoczesnych napędów do bram garażowych rewolucjonizuje życie codzienne. A przykłady można mnożyć. Z jednej strony jest to dodatkowe oświetlenie i możliwość sterowania lampami w garażu i na podjeździe z pomocą pilota do napędu – dla bezpieczeństwa i wygody. Ciekawym rozwiązaniem jest także współpracujący z napędem czujnik podczerwieni: urządzenie załącza oświetlenie automatycznie, jeżeli tylko wykryje źródło ciepła przekraczające próg garażu.

Z drugiej strony są to również różnego rodzaju czujniki wilgoci i temperatury powietrza i funkcja automatycznego wentylowania garażu, gdy jest w nim za ciepło albo zbyt wilgotno. Po przekroczeniu zadanych wartości napęd uchyla bramę, zapewniając cyrkulację powietrza, a później ją ponownie zamyka oraz rygluje. Poza Twoim komfortem (odpowiednia temperatura) jest to istotne z punktu widzenia ograniczania ryzyka zagrzybienia garażu: to korzyść i dla zdrowia, i dla portfela!

Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem w napędzie do bramy garażowej jest laser, którego wiązka wyznacza parkującemu kierowcy najlepsze położenie auta – wjeżdżasz szybciej i wygodniej i nie martwisz się o uszkodzenie pojazdu o metalową szafkę czy zniszczenie sprzętu sportowego przechowywanego w garażu.

Nowoczesne napędy do bram zaprogramowane na Ciebie

Napędy do bram wjazdowych coraz szerzej, śmielej i precyzyjniej można dziś również programować. W ten sposób ustawisz automatyczne zamykanie i ryglowanie bramy po przejechaniu linii fotokomórek albo otwieranie, gdy znajdziesz się w jej pobliżu. W pierwszym przypadku unikasz sytuacji, w których po prostu zapomnisz o bramie i zostawisz ją otwartą na przykład na całą noc. W drugim znów oszczędzasz czas, ale i nerwy, bo nie musisz czekać na otwarcie wjazdu. Niektórymi napędami da się sterować też za pomocą długich świateł i klaksonu w samochodzie. Nie masz głowy do pilota? Nic nie szkodzi, może przepaść w czeluściach szuflady.

Niewidoczne podziemne napędy do bram dwuskrzydłowych

Nawet najlepsze napędy do bram skrzydłowych po pierwsze nie zawsze dają się łatwo zamontować, a po drugie – negatywnie wpływają na estetykę bramy. Z jednej strony bramę do automatyzacji trzeba odpowiednio przygotować – na przykład w szerokich filarach przygotować wycięcia, aby siłowniki nie zawadzały o słupki, albo zamocować skrzydła bliżej ich krawędzi. Z drugiej strony dwa rzucające się w oczy siłowniki gryzą się z finezyjnie zdobioną bramą lub intrygującą minimalistyczną formą.

Dziś nie potrzeba już żadnych kompromisów, czyli jeżeli nie możesz dopasować siłowników do bramy i słupków lub nie chcesz psuć jej estetyki, ukrywasz całą automatykę w podłożu, montujesz napęd podziemny. Jedyne jego widoczne elementy to dwie małe płytki zlokalizowane pod skrzydłami bramy.

Automatyczna praca bramy pomimo braku zasilania

No dobrze, ale co w przypadku przerw w dostawie prądu? Czy znów trzeba za każdym razem wysiadać z auta, siłować się z kilkusetkilogramową bramą, marznąć, moknąć i przerywać rozmowę z pasażerem? To, co wyróżnia nowoczesne napędy do bram, to także dodatkowy akumulator i solarne zasilanie. Pierwsze rozwiązanie wystarczy na kilka cykli otwarcia i zamknięcia. Drugie zaś całkowicie uniezależnia napęd od zasilania sieciowego, więc od dostępu do energii elektrycznej z „gniazdka”. Jeden lub dwa małe panele fotowoltaiczne z akumulatorem wystarczą do zasilania codziennej, niezbyt intensywnej (przydomowej) pracy bramy.

Nowoczesny napęd do bramy wjazdowej zmienia ogrodzenie w integralny i niezwykle ważny element przestrzeni do życia czy pracy. Nie chodzi już tylko o automatyczne otwieranie i zamykanie, ale także o rzeczywiste codzienne wsparcie, bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Dobrze dopasowana automatyka zrewolucjonizuje Twoje życie!

Partnerem artykułu jest sklepzogrodzeniami.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This