Preparat do usuwania silikonu – jak usunąć silikon?

Silikon to substancja uszczelniająca, która z czasem traci swoje właściwości i walory estetyczne. Najczęściej do uszczelniania połączeń narażonych na działanie wody, używany jest silikon sanitarny.

Po kilku latach użytkowania wyposażenia łazienki, na połączeniach silikonowych zaczynają pojawiać się czarne plamki i przebarwienia. Od wody zbiera się na połączeniach narażonych na wilgoć kamień, co powoduje, że po wielu latach uszczelnienie traci swoją szczelność. Z czasem najczęściej używany biały silikon sanitarny nabiera nieestetycznych odcieni.

Czym są czarne plamy na silikonie

Czarne plamy na silikonie sanitarnym to nic innego jak niezdrowa pleśń, na którą nie mają wpływu środki czyszczące i dezynfekujące.

Pierwszy etap usuwania silikonu

Przed nałożeniem nowej warstwy uszczelniającego silikonu, trzeba pozbyć się pozostałości i odtłuścić szczelinę.Usuwanie silikonu nie należy do łatwych prac, chociaż nie jest zbyt skomplikowane. Najlepszym rozwiązaniem jest mechaniczne usuwanie silikonu przy użyciu ostrego nożyka tapicerskiego. Nożyki potrafią mieć bardzo ostre ostrza, stąd trzeba uważać na powierzchnie, gdzie odcinamy silikon. Elementy wyposażenia łazienki typu wanna z włókna szklanego, brodzik, kabina prysznicowa, sedes, czy umywalka to elementy, które podobnie jak płytki na ścianie łatwo zarysować.

Drugi etap usuwania starego silikonu

Usunięcie z zakamarków całego silikonu nożykiem tapicerskim graniczy z cudem, dlatego dobrze jest użyć preparatu do usuwania silikonu w celu oczyszczenia pozostałej powierzchni. Dzięki zastosowaniu preparatu unikniemy uszkodzenia powierzchni, które uszczelnia silikon.

Najprościej użyć do tego celu rozpuszczalnika, jakim jest np. aceton. Problem pojawia się wówczas, kiedy przyjdzie oczyścić z pozostałości silikonu szafkę łazienkową, która dość często znajduje się pod zlewem. Okleina lub lakierowany MDF w zetknięciu z acetonem będzie się odbarwiać i zmywać. Aceton nie radzi sobie także najlepiej z silikonem, podobnie jak tradycyjny rozpuszczalnik. Dobrze jest zatem prześledzić rynek w poszukiwaniu preparatów do usuwania silikonu.

Preparaty do usuwania resztek silikonu przybierają w większości konsystencję żelu. W składzie rozpuszczalników do silikonu odnajdziemy kompozycje naturalnych składników i terpenów. W odróżnieniu od acetonu, preparaty nie śmierdzą i nie wpływają na samopoczucie odurzająco. Preparaty do usuwania silikonowych resztek, mają wspólną przypadłość, matowią powierzchnie z tworzyw sztucznych, dlatego przed przystąpieniem do nakładania dobrze jest zabezpieczyć narażone na zniszczenie powierzchnie. Tanio i dobrze można zabezpieczyć powierzchnię z użyciem taśmy malarskiej. Preparaty nakłada się pędzelkiem, rozprowadzając równomiernie na resztki silikonu. Po około 10-15 minutach można przystąpić do usuwania pozostałości, w tym celu dobrze sprawdzi się szpachelka. Można znaleźć szpachelki, które poza tradycyjnym kształtem mają boczne wcięcia, co ułatwia oczyszczenie zaokrąglonych powierzchni. Pozostałości silikonu należy powtórnie przesmarować preparatem i ponowić czynności. Dość często pędzelek i szpachelka znajdują się w zestawie preparatu do usuwania silikonu.

Trzeci etap usuwania resztek silikonu

Po oczyszczeniu silikonu pozostaje przemyć łączenie z resztek preparatu, w tym celu warto użyć ciepłej wody z detergentem, co ważne po umyciu połączenia trzeba je dokładnie osuszyć. Tak oczyszczona i osuszona szczelina przygotowana jest pod nową warstwę sanitarnego uszczelniacza.

Podsumowanie

Gotowe preparaty do usuwania pozostałości silikonowych dostępne są w sklepach budowlanych. Nie warto oszczędzać i oczyszczać powierzchnię samym nożykiem tapicerskim. Bardzo łatwo można uszkodzić powierzchnię, co może skutkować nieestetycznym wyglądem lub koniecznością wymiany części wyposażenia łazienki, co z reguły jest kosztowne.

Wybierając preparat, warto sprawdzić, czy zostały do niego dołączone narzędzia typu pędzelek i szpachelka, dzięki temu nie trzeba dodatkowo inwestować w kolejne narzędzia, co wychodzi drożej, niż dedykowany zestaw od producenta preparatu. Poza ceną ważne jest, ile czasu preparat potrzebuje, aby skutecznie zadziałać, czy środek nie jest drażniący oraz, czy została dołączona instrukcja obsługi.

Gdzie kupić?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Filtr do wody pod zlew – rodzaje, zastosowanie i koszty

Filtr do wody pod zlew to rozwiązanie, które znacząco wpływa na jakość wody w gospodarstwie domowym. Instalacja filtrująca pod...

More Articles Like This