Wyposażenie sypialni – czy ma wpływ na komfortowy sen?

Po każdym intensywnym dniu nasz organizm potrzebuje regeneracji i odprężenia. Najlepszym sposobem na efektywny odpoczynek jest zdrowy, głęboki sen. Jednakże nie każda noc kończy się łatwą pobudką i dużą ilością energii do działania. Na dobry sen wpływa wiele czynników, a większość z nich jest zależnych od naszych decyzji. Jedną z nich jest odpowiednio dobrane wyposażenie sypialni – zarówno pod kątem technicznym czy praktycznym, jak i dekoracyjnym. Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji sypialni, aby wysypiać się we własnym łóżku?

Znajdź materac na miarę Twoich potrzeb

Jedną z najważniejszych rzeczy, które wpływają na jakość snu, jest materac. To on bezpośrednio odpowiada za stan ciała i umysłu po całonocnym śnie. Prawidłowo dobrany do naszych potrzeb materac zapewnia lepsze samopoczucie, brak obolałych mięśni, a w długiej perspektywie – gwarantuje pozytywny wpływ na zdrowie. Czym się kierować podczas szukania materaca?

Po pierwsze weź pod uwagę swój tryb pracy i życia oraz dokuczające Ci dolegliwości. Jeśli borykasz się z bólami pleców i mięśni – zwłaszcza w odcinku lędźwiowym – lub posiadasz stwierdzone schorzenia, zadbaj o materac medyczny. Nie ryzykuj pogłębianiem się swoich problemów i postaw na specjalistyczne materace ortopedyczne lub rehabilitacyjne. Dzięki nim zachowasz zawsze poprawną pozycję ciała podczas snu i odciążysz te części ciała, które w ciągu dnia są najbardziej narażone na urazy czy spięcia. Sen na materacu medycznym zmniejszy pojawianie się dolegliwości kręgosłupa i pomoże wstawać Ci wypoczętym i odprężonym.

Po drugie wybierz odpowiednią dla siebie twardość materaca. Na ogół miękkie nadają się dla osób poniżej 80 kg, a twardość wzrasta wraz z wzrastającą wagą. Jednakże nie jest to regułą – każdy wybiera materac zgodny ze swoimi preferencjami. Należy pamiętać, że najlepiej wybrać wysokiej jakości materace z wyznaczonymi strefami, które dostosowują się do kształtu ciała. Dzięki temu możliwe jest spanie w prawidłowej pozycji, co w efekcie eliminuje bóle mięśni i kręgosłupa.

Wyśpij się we własnym łóżku

Sam materac to jednak nie jest pełne wyposażenie wymarzonej sypialni. Aby sen był komfortowy, warto postawić na łóżko, które będzie wystarczająco duże oraz prezentowało się stylowo. Jeśli tylko miejsce na to pozwala najlepiej wybrać łóżko o szerokości 160cm – jest standardowe i wystarczy dla dwóch osób. Ograniczona przestrzeń nie powinna jednak skłaniać do rezygnacji z łóżka na rzecz kanapy lub sofy. Warto pamiętać, że najzdrowiej śpi się na wygodnym materacu.

W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na dominujący styl w sypialni. Do wyboru są łóżka:

  • tapicerowane,
  • drewniane,
  • z płyty,
  • w tylu loft,
  • kontynentalne.

Te pierwsze nadają się do sypialni w stylu glamour – eleganckiej i przytulnej. Drewniane z pewnością sprawdzą się w stylu skandynawskim i boho, które emanują naturalnością i skromnością. Piękny wystrój wnętrza ma również ogromny wpływ na jakość snu.

Funkcjonalne akcesoria

Aby komfortowo się wyspać przydadzą się również dobrej jakości poduszki, od których zależy poziom naszego komfortu. Wybierać można spośród poduszek o wypełnieniu pianką termoelastyczną lub lateksową czy naturalnym pierzem i innym materiałem. Warto postawić na poduszkę o ergonomicznym kształcie, która zapewni prawidłowe podparcie głowy i karku.

Przydatnym wyposażeniem sypialni może okazać się ochraniacz na materac. Dzięki niemu ochronisz swój materac przed zabrudzeniami oraz zapewnisz wysoki poziom higieny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Jak stworzyć stylowe i praktyczne wnętrze w stylu loftowym?

Aranżacja przestrzeni mieszkalnych odgrywa szalenie ważną rolę dla komfortu i higieny psychicznej domowników. Gustowne, funkcjonalne i klimatyczne pomieszczenia sprawiają,...

More Articles Like This