Nawilżenie powietrza szczególnie w porze grzewczej i suchej, jest bardzo istotne, dzięki temu nie tylko nam, ale także naszym pociechom, oddycha się lepiej. Dlaczego odpowiednia wilgotność jest ważna?
Budząc się w nocy z wysuszonym gardłem, narażamy się na liczne infekcje układu oddechowego i powikłania. Długotrwałe przebywanie w wysuszonych pomieszczeniach, ma także ujemny wpływ na kondycję naszej skóry.
Jak działa Ewaporacja?
Ewaporacyjne nawilżanie powietrza, od tradycyjnego odróżnia się metodą uzyskiwania nawilżającej pary.
Tradycyjna metoda uzyskiwania pary bazuje na podgrzaniu wody i uzyskaniu w ten sposób pary. Coś jak gotowanie wody w czajniku. W tym procesie jednak temperatura wypływu pary może poparzyć osoby, które znajdą się w jej strumieniu. Podgrzewanie wody odbywa się z użyciem grzałki, co zwiększa awaryjność urządzenia związaną z zakamienieniem. Do powietrza z parą wodną dostają się cząsteczki metali ciężkich.
W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych proces ten zachodzi w wyniki przepływu wody przez komorę ultradźwiękową, w której cząsteczki wody zmieniają swój stan skupienia, oddzielając się od ciężkich i szkodliwych cząstek metali oraz kamienia. Powietrze w nawilżaczu ewaporacyjnym jest nawilżane bez dostawania się do pomieszczenia szkodliwych mikrocząsteczek. Niektóre nawilżacze mają także funkcję oczyszczacza powietrza, co dodatkowo podnosi efektywność urządzenia.
Parametry nawilżaczy, na jakie zwrócić uwagę?
Niewątpliwie nawilżacze powietrza różnią się od siebie nie tylko nazwą producenta, ale także parametrami pracy, na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza ewaporacyjnego?
- Wydajność nawilżania powietrza – czyli ilość powietrza, jaka w każdej godzinie może zostać nawilżona przez urządzenie. Zasada doboru wydajności jest prosta: na każdy metr kwadratowy pomieszczenia, urządzenie musi posiadać wydajność minimum 10ml/h.
Czyli dla pomieszczenia 20 m2 wybieramy nawilżacz o wydajności 200ml/h itd. - Pojemność zbiornika na wodę – odpowiednio duży zbiornik, zapewni urządzeniu długi czas pracy, co na pewno staje się wygodniejsze niż podlewanie kwiatów.
- Głośność – urządzenia ewaporacyjne to zdecydowanie cichsze urządzenia niż te z grzałkami. Nawilżacze posiadają jednak wentylatory, które mogą stać się w nocy uciążliwe dla głębokiego snu. Zakres pracy urządzenia, dla zachowania komfortu, nie powinien przekraczać 30dB w nocy i 40dB w dzień.
- Higrostat – to możliwość pomiaru wilgotności powietrza wlatującego do urządzenia. Dzięki nawilżaczom posiadającym tę funkcję będziemy w stanie, utrzymać wilgotność powierza, na stabilnym poziomie, bez konieczności stałego kontrolowania poziomu wilgotności powietrza.
- Cena elementów wymiennych – warto wziąć ten czynnik pod uwagę, aby nie przepłacać w trakcie eksploatacji za np. filtry, które powinny być wymieniane w tych urządzeniach po 3 miesiącach.
- Moc – urządzenie powinno mieć odpowiednią wydajność, jednak zbyt duża moc dobrana do nieodpowiednio małego pomieszczenia, może spowodować podwyższenie kosztów za energię elektryczną. Nawilżacz powinien być stale podpięty do sieci, a co się z tym wiąże, musi być także energooszczędny. Moc nawilżaczy waha się miedzy 15 a 50W.
- Jonizator – umożliwia jonizację powietrza, czyli wytwarza jony ujemne, które neutralizują kationy. Kationy odpowiedzialne są za niedotlenienie organizmu, wytwarzane w jonizatorze aniony, korzystnie wpływają na dobre samopoczucie.
Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Nawilżacz z jonizatorem zapewni dobre samopoczucie i jest polecany szczególnie osobą z dolegliwościami typu: astma, reumatyzm, migrena, oraz choroby zatok. Alternatywą dla jonizacji powietrza może być również lampa solna.
Nawilżacz z higrostatem dużym pojemnikiem na wodę i energooszczędny to przemyślane rozwiązanie, jeżeli chcemy, aby nawilżacz stał się praktycznym elementem wystroju. Unikajmy codziennej obsługi i „prądożernych” urządzeń, aby nie przypominać sobie o nawilżaczu przy rachunkach za prąd.
Po wietrzeniu pomieszczenia warto mieć kontrolę nad wilgotnością powietrza, dzięki manualnej kontroli strumienia mgiełki. Dodatkowym udogodnieniem, będzie sygnalizacja opróżnionego pojemnika na wodę, funkcja zdalnego sterowania, automatyczne wyłączenie i tryb samooczyszczenia. Jeżeli mamy możliwość inwestycji w nawilżacz, warto wybrać taki, który dodatkowo oczyści powietrze, przepuszczając je przez odpowiednie filtry.