Ogrzewanie sufitowe wodne – lepsze niż tradycyjne?

Inwestorzy wciąż poszukują wydajnych i ekonomicznych systemów ogrzewania domów. To skłania producentów do innowacyjnych pomysłów i produkcji unikatowych rozwiązań. Jednym z takich pomysłów jest zdrowsze i efektywniejsze wykorzystanie układu wodnego w suficie mieszkania, czy na poddaszu.

Większa powierzchnia sufitowa, na której nie ustawiamy mebli, odbierając powierzchnię grzewczą, może mieć kilkukrotnie większą powierzchnię od samej podłogi. Sufit umożliwia wykorzystanie dużej powierzchni do czegoś więcej niż nośnik lamp.

Ogrzewanie sufitowe maty kapilarne

Maty kapilarne to nic innego jak ogrzewanie wodne, odbywające się za pośrednictwem setek metrów drobnych rurek, wykonanych z tworzywa sztucznego. Ogrzewanie to wymaga rozległych powierzchni i sufit jest tego jednym z przykładów. Oprócz grzania układ jest w stanie zapewnić chłodzenie, dzieje się tak za sprawą wymiany cieplnej, działającej na zasadzie chłodnicy. Wykorzystując instalację w domu z keramzytu podnosimy efektywność i dom staje się bardziej ekologiczny.

Ogrzewanie sufitowe jak działa – na czym polega?

W odróżnieniu od konwekcyjnego ogrzewania, które możemy zaobserwować w większości kaloryferów, ogrzewanie sufitowe promieniuje ciepłem, gdyż przez tynk oddaje temperaturę w zakresie 30-35 stopni. Ogrzewanie sufitowe jest korzystniejsze od konwekcyjnego, jednak nie sprawia, że temperatura powierza w pomieszczeniu, jest równomierna.

Przez instalację o średnicy wewnętrznej rurek 2 mm, przepływa czynnik grzewczy, którym może być woda, ogrzewając tynk pokrywający instalacje i oddający ciepło z układu. Zasada działania ogrzewania sufitowego jest taka sama jak podłogowego.

Ogrzewanie sufitowe daje możliwość dowolnego rozstawienia dużych mebli, korzystania z grubych wykładzin, czy dywanów. Instalacja składa się z modułów podłączanych do centralnych rur, rozprowadzających czynnik w sposób szeregowy.

Dzięki małemu przekrojowi mat kapilarnych instalacja lepiej reaguje na zmiany temperatury zadanej. Mniejszy przekrój to także mniej czynnika w układzie.

Ogrzewanie sufitowe, czy podłogowe?

Przy zastosowaniu na poddaszu, skośnego sufitu, konstrukcja sprawia, że powierzchnia grzewcza, jest znacznie większa od powierzchni ogrzewania podłogowego. Dodatkowo powierzchnia podłogówki, pokryta jest 7-8 cm warstwą różnych rodzajów wylewki, co daje dużą powierzchnię magazynowania cieplnego i gorszą reakcję na zmianę zadanej temperatury. W ogrzewaniu matami kapilarnymi instalacja przykryta jest cienką warstwą tynku lub zakrywa ją warstwa płyt gipsowo-kartonowych.  Różnice magazynowania cieplnego są znaczne, instalacja podłogowa reaguje na zmianę temperatury po kilku godzinach, a instalacja sufitowa, zmienia temperaturę nawet w kilka minut.

Klimatyzacja z sufitu, czy to możliwe?

W odróżnieniu od podłogowego systemu chłodzenia, przy chłodzeniu sufitowy nie zauważymy skraplającej się wody. Duża wilgoć latem, przy upalnych dniach, może spowodować wytrącenie się w chłodzeniu podłogowym cząsteczek pary, co może sprawić, że podłoga stanie się niebezpiecznie śliska. Problem ten szczególnie dokuczliwy jest, na płytkach w łazience. Rozwiązaniem problemu może być w tym przypadku oczyszczacz powietrza, umieszczony w każdym pomieszczeniu z klimatyzacją.

W chłodzeniu sufitowym cząsteczki wilgoci przenikają do tynku lub zostaną wchłonięte przez płytę gipsowo-kartonową, więc efektu kapiącego sufitu nie doświadczymy. Dzięki czujnikom wilgoci dodatkowo zapobiegniemy przedostawania się wilgoci do sufitu, czujniki te wyłączą instalację, kiedy przekroczony zostanie punkt rosy.

Ogrzewanie sufitowe wady i zalety

Zalety:

  • Brak widocznych elementów grzewczych.
  • Brak możliwości poparzenia się.
  • Duża równomierna powierzchnia grzejąca.
  • Sufit nadal po przykryciu tynkiem może podlegać aranżacji.
  • System energooszczędny – niskotemperaturowy – można podłączyć do pomp ciepła i kotłów.
  • 2 w 1 grzanie i chłodzenie.
  • System nie podnosi kurzu z podłogi.
  • Naturalny system grzania od góry – zbliżony do słonecznego.
  • Duże meble nie mają wpływu na zaburzenie pracy układu.
  • Szybka reakcja na zmianę temperatury.
  • Możliwość instalacji na skośnym suficie.
  • Możliwość zastosowania na ścianach lub w podłodze.

Wady:

  • Trzeba uważać, żeby mocując oświetlenie, nie wkręcić się w instalację.
  • Brak cyrkulacji powietrza.
  • Możliwość odczucia dyskomfortu, z racji ciepła u góry, a chłodniejszych warstw poniżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This