Wzorowa łazienka – jak uporać się ze sprzątaniem?

Wzorowa łazienka jak nazwa wskazuje, jest godna naśladowania jak wzór. Tylko czy istnieje jeden idealny wzór łazienki? Niewątpliwie łazienka powinna posiadać wspólne elementy dla różnych ideałów, takie jak: toaletę, umywalkę, powierzchnię grzejącą, oświetlenie, lustro, szafki oraz miejsce do kąpieli.

Wzorowa łazienka to także taka, która jest zadbana i którą łatwo się sprząta, czyli nie posiada trudno dostępnych miejsc. Wzorowa łazienka będzie także inaczej wyposażona dla rodziny z dziećmi, dla relaksu oraz dla osoby starszej.

Jak urządzić wzorową łazienkę

Istnieje kilka sposobów, które opisujemy poniżej. Technika praktycznej aranżacji zależna jest od osób wykorzystujących wzorową łazienkę. Utrzymanie wzorowej łazienki to także wyzwanie, dlatego przedstawiamy kilka sposobów na łatwiejsze sprzątanie i utrzymanie czystości.

Bezpieczna podłoga dla rodziny z dziećmi
Na pierwszym miejscu trzeba postawić bezpieczeństwo naszych pociech. Łazienka to miejsce, gdzie potrafi gromadzić się spora ilość wody na podłodze. Poślizgnięcie się na mokrej powierzchni nie wróży nic dobrego, a nawet pobudza wyobraźnie o obrazy wręcz z horroru. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się stopy na płytce, trzeba dobrać płytki, które temu zapobiegną. Płytki o właściwościach antypoślizgowych określane są odpowiednim parametrem R9 – R13, co oznacza stopień krytycznego kąta poślizgu. Zalecane płytki do łazienki powinny mieścić się w przedziale R10-R11, gdzie kąt poślizgu wynosi od 10 do 27 stopni.

Wanna, czy prysznic?

Kiedy dzieci są małe, korzystają ze swojej małej przenośnej wanienki. Przychodzi etap w rozwoju dziecka, gdzie trzeba liczyć się z chlapaniem i tym, że dziecko lubi się pluskać w wodzie. W takim przypadku sprawdzi się wanna, w której zmieści się mniejsza wanienka, to praktyczny sposób na nalanie, czy wylanie wody oraz w późniejszym okresie na kąpiel kilkulatka. Dzieci lubią bawić się zabawkami i spędzać tyle czasu w wodzie, jak długo rodzice pozwolą, dlatego dobrze, aby dziecko miało przestrzeń i bezpieczny poziom wody w wannie.

Przychodzi jednak taki czas, gdzie szybka kąpiel odgrywa kluczową rolę, a ilość zużywanej przez rodzinę wody jest przytłaczająca dla przydomowej oczyszczalni lub samych rachunków. Kiedy dziecko w łazience staje się samodzielne, warto rozważyć zakup prysznica.

Kiedy łazienka nie jest zbyt przestronna, warto od początku rozważyć, czy lepiej sprawdzi się wanna z prysznicem i parawanem. Przy odpowiedniej zabudowie, praktycznie ciężko odczuć zmiany, poza drobną różnicą, aby wejść, trzeba nieco wyżej podnieść nogę niż w standardowych niskich prysznicach, co dla niektórych może być uciążliwe.

Można także wyposażyć się od początku w prysznic, z wysokim brodzikiem, z możliwością kontroli odpływu wody i odpływem bezpieczeństwa w brodziku. Dzięki temu rozwiązaniu, w brodziku prysznica można zatrzymać wodę i z użyciem odpowiednich mat antypoślizgowych, można wykąpać siedzące samodzielnie dziecko. Niewątpliwie w małych przestrzeniach łazienkowych jest to wygodne rozwiązanie dla zaoszczędzenia miejsca, które może zająć pralka, czy jakaś praktyczna szafka, na której można ustawić np.  kompozycje w szkle.

Praktyczna umywalka

Praktycznie w przestronnej łazience warto rozważyć umywalkę nablatową, większa ilość miejsca wokół umywalki pozwala ustawić używane kosmetyki, maszynki do golenia, szczoteczki czy odłożyć cokolwiek mokrego bez obawy o zabrudzenie. Rozwiązanie z blatem wokół umywalki, o powierzchni zabezpieczonej przed wodą, jest łatwe w czyszczeniu, dlatego po goleniu maszynką, dużo łatwiej pozostawić po sobie porządek i pozostawić po sobie wzorową łazienkę.

Praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch umywalek połączonych blatem, może w tym czasie z łazienki korzystać więcej dzieci lub dwóch rodziców. To spora oszczędność czasu dla większej rodziny, szczególnie kiedy pora wstawania i spania przypada w podobnych przedziałach godzinowych.

Umeblowanie łazienki

Stojące meble i ceramika przy sporej rodzinie oznaczają spore utrudnienia, w sprzątaniu pod szafkami, wc i zbieraniu wody z podłogi, szczególnie między wąsko rozstawionymi nóżkami, trzymającymi mebel nad podłogą lub za sedesem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą szafki wiszące i zestaw podtynkowy z WC (tradycyjnie zawieszony na ścianie sedes), zapewnią łatwy dostęp do całej podłogi i dzięki temu unikniemy zbieraniu się wody i kurzu na powierzchni podłogi.

W dużej łazience można zamontować dodatkowo pisuar i bidet, to dodatkowe udogodnienia. Jednak w kwestii czystości najważniejszy jest sedes. Z WC właśnie korzystamy najczęściej, stąd doskonałym rozwiązaniem będzie WC  z bezrantową misą, dzięki temu unikniemy zbieraniu się osadów w rancie, z którego po zakamienieniu spływają różne odcienie brązu. Bezrantowa misa WC umożliwia utrzymanie wzorowej czystości sedesu, bez zacieków, gdyż mycie takiej misy, nie wymaga wielkiego wysiłku.

Praktycznym rozwiązaniem, szczególnie przy zastosowaniu dwóch umywalek w łazience, jest wyodrębnienie sedesu z łazienki, tworząc tym samym dwa pomieszczenia. Dzięki temu nie zakłócają one równoczesnego korzystania z obu pomieszczeń oraz pozwalają zachować dyskrecję i skupienie.

Dowiedz się także, jak pozbyć się starego silikonu w łazience, jak nie zniszczyć powierzchni ceramicznych.

Udogodnienia dla osób starszych

Kiedy w domu mieszka osoba starsza, warto brać pod uwagę komfort i bezpieczeństwo osoby korzystającej z łazienki. We wzorowej łazience wówczas powinny znajdować się liczne poręcze i uchwyty, w kluczowych miejscach. Warto, aby łazienka możliwie była przestronna, ale także funkcjonalna. Starsze osoby mają sposobność do przewracania się, dlatego dobrze jest, aby podłoga posiadała antypoślizgowe płytki. Dla starszego domownika udogodnieniem będzie zdecydowanie kabina walk-in (kabina bez progów i brodzika), oddzielona szklaną ścianką lub prysznic z niskim brodzikiem. W kabinie warto, aby było siedzisko oraz poręcze, aby można się na nich wspierać z utrzymaniem równowagi. Ważne są również drobiazgi, dość często dla komfortu w łazience na podłodze znajdują się dywaniki, dla osób starszych powinny posiadać powierzchnię antypoślizgową lub przyssawki.

Domowe Spa

Salon kąpielowy powinien być przestronny, to strefa relaksu, wiec ważna jest dobra izolacja od innych pomieszczeń. Po ciężkim dniu domowe Spa ma dać wytchnienie i pozwolić „naładować baterie”. Poza podstawowym wyposażeniem łazienki, salon kąpielowy można wyposażyć w obrazy, dekoracje, oświetlenie dekoracyjne, które wprawiają nas w dobry nastrój. Wanna powinna być wolnostojąca, znajdując się w centralnym punkcie pomieszczenia. Kluczowa w SPA jest wanna, warto zatem, aby spełniała wymagania relaksacyjne, była odpowiednio przestronna i dawała dobre oparcie. Wanna może dodatkowo posiadać hydromasaż i podświetlenie, które stworzy przyjemny klimat. Armatura powinna nawiązywać do naszej osobowości, aby łatwiej było uzyskać harmonię i odprężenie. W takim salonie SPA nie powinno zabraknąć również sauny, szczególnie dla jej zwolenników. Sauna pozwala oczyścić organizm, wyciszyć umysł, pobudzić układ krążenia i zredukować stres. Kiedy z salonu relaksu korzysta głównie kobieta, warto wstawić w salonie SPA toaletkę, która pozwoli przygotować się po odprężeniu na kolejny dzień wyzwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This