Włókno z bananowca – materiał przyszłości

Włókno z bananowca, jak sama nazwa wskazuje, włókno wykonane jest z pseudopnia bananowca. Materiał z włókna bananowca jest trwały, wodoodporny i wytrzymały, co pozwala wykonać z niego torby, portfele i plecaki. To jednak nie koniec możliwości cudownego materiału.

Włókno z bananowca manilskiego zostało odkryte przez firmę Qwstion w 2015 roku z wykorzystaniem materiału na masową produkcję. Już wcześniej Filipińczycy w XVI wieku wykorzystywali włókno bananowca do wytwarzania materiałów. Włókno bananowca bez obróbki zwiększającej właściwości jest odporne na działanie słonej wody, dzięki czemu idealnie nadaje się w zastosowaniu do sieci wędkarskich, dywanów i ubrań.

Bananatex – co to takiego?

Bananatex to połączenie włókien bananowca z pszczelim woskiem, co pozwala uzyskać gładki i wodoodporny materiał. Materiał ten może zastąpić obecnie wykorzystywane w przemyśle odzieżowym sztuczne włókna.

Włókno bananowca może być obecnie wykorzystywane, jako odpad z plantacji bananowców. Z materiału udostępnionego na zasadach open source, mogą wkrótce skorzystać producenci motoryzacyjni i sektor towarów konsumenckich. Europejczycy konsumują banany z wysp kanaryjskich, co stanowi nieodległe źródło surowca z przetworzonego odpadu. Produkcji bananów powoduje wyrzucanie obecnie pseudopnia, z którego dotąd wykonywano kosze, paszę dla bydła i kóz itp. w wyniku nadmiaru produkcyjnego. W Japonii dawniej z włókien bananowca wytwarzano kimona.

Do czego może być wykorzystane włókno bananowca

Najważniejsze w procesie produkcji nowoczesnego materiału – biokomponzytu, jest oddzielenie wysokiej jakości włókien, które nadawać będą się do przetwarzania polimerowego. W tym celu zaprojektowana została specjalna maszyna, koronująca w ruchu wstecznym pnie bananowca. W wyniku sprawnych prac powstał eko-kompozyt, służący do wyprodukowania trzech produktów wskazanych przez odbiorców: samochodowe wsporniki do szyb – słupki B, kajak oraz blat pralki.

Okazuje się, że polipropylen wzbogacony włóknami bananowca pozwala produkować ekologiczne kompozyty. Lepsze właściwości materiału i bardziej ekologiczny niż tradycyjny plastik, materiał może niedługo pojawić się na rynku w wielu tradycyjnych produktach, jako zamiennik przyjazny środowisku.

Ekstrakcja włókien bananowca jest procesem przyjaznym środowisku, a dzięki biokomponentom, pojazdy, które obecnie składają się z dużej ilości plastikowych części, także mogą stać się bardziej ekologiczne.

Biokomponenty z włókna bananowca mogą zostać wykorzystane na szeroką skalę w branży produkcyjnej, wyposażenia, motoryzacyjnej, odzieżowej, spożywczej – jako zamiennik opakowań, oraz do produkcji nakładek na parapet.

Włókno z bananowca – jakie hasło do krzyżówki?

ABAKA, MANILA – lekkie, twarde i wytrzymałe włókno wydzielane z pochew liściowych banana manilskiego.

Co to jest Bananatex?

To połączenie włókien bananowca z pszczelim woskiem – odporne na wodę.

Czy włókna bananowca są bezpieczne dla środowiska?

Produkty wykonane z naturalnego materiału noszą miano biokomponentów, co oznacza, że nie szkodzą środowisku.

Uprawa bananowca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 pomysły na urządzenie małej sypialni

Gdy planujemy zagospodarowanie domu lub mieszkania, na sypialnię przeznaczamy zwykle jeden z mniej przestronnych pokoi. To zupełnie zrozumiała decyzja!...

More Articles Like This