Włókno z bananowca – materiał przyszłości

Włókno z bananowca, jak sama nazwa wskazuje, włókno wykonane jest z pseudopnia bananowca. Materiał z włókna bananowca jest trwały, wodoodporny i wytrzymały, co pozwala wykonać z niego torby, portfele i plecaki. To jednak nie koniec możliwości cudownego materiału.

Włókno z bananowca manilskiego zostało odkryte przez firmę Qwstion w 2015 roku z wykorzystaniem materiału na masową produkcję. Już wcześniej Filipińczycy w XVI wieku wykorzystywali włókno bananowca do wytwarzania materiałów. Włókno bananowca bez obróbki zwiększającej właściwości jest odporne na działanie słonej wody, dzięki czemu idealnie nadaje się w zastosowaniu do sieci wędkarskich, dywanów i ubrań.

Bananatex – co to takiego?

Bananatex to połączenie włókien bananowca z pszczelim woskiem, co pozwala uzyskać gładki i wodoodporny materiał. Materiał ten może zastąpić obecnie wykorzystywane w przemyśle odzieżowym sztuczne włókna.

Włókno bananowca może być obecnie wykorzystywane, jako odpad z plantacji bananowców. Z materiału udostępnionego na zasadach open source, mogą wkrótce skorzystać producenci motoryzacyjni i sektor towarów konsumenckich. Europejczycy konsumują banany z wysp kanaryjskich, co stanowi nieodległe źródło surowca z przetworzonego odpadu. Produkcji bananów powoduje wyrzucanie obecnie pseudopnia, z którego dotąd wykonywano kosze, paszę dla bydła i kóz itp. w wyniku nadmiaru produkcyjnego. W Japonii dawniej z włókien bananowca wytwarzano kimona.

Do czego może być wykorzystane włókno bananowca

Najważniejsze w procesie produkcji nowoczesnego materiału – biokomponzytu, jest oddzielenie wysokiej jakości włókien, które nadawać będą się do przetwarzania polimerowego. W tym celu zaprojektowana została specjalna maszyna, koronująca w ruchu wstecznym pnie bananowca. W wyniku sprawnych prac powstał eko-kompozyt, służący do wyprodukowania trzech produktów wskazanych przez odbiorców: samochodowe wsporniki do szyb – słupki B, kajak oraz blat pralki.

Okazuje się, że polipropylen wzbogacony włóknami bananowca pozwala produkować ekologiczne kompozyty. Lepsze właściwości materiału i bardziej ekologiczny niż tradycyjny plastik, materiał może niedługo pojawić się na rynku w wielu tradycyjnych produktach, jako zamiennik przyjazny środowisku.

Ekstrakcja włókien bananowca jest procesem przyjaznym środowisku, a dzięki biokomponentom, pojazdy, które obecnie składają się z dużej ilości plastikowych części, także mogą stać się bardziej ekologiczne.

Biokomponenty z włókna bananowca mogą zostać wykorzystane na szeroką skalę w branży produkcyjnej, wyposażenia, motoryzacyjnej, odzieżowej, spożywczej – jako zamiennik opakowań, oraz do produkcji nakładek na parapet.

Włókno z bananowca – jakie hasło do krzyżówki?

ABAKA, MANILA – lekkie, twarde i wytrzymałe włókno wydzielane z pochew liściowych banana manilskiego.

Co to jest Bananatex?

To połączenie włókien bananowca z pszczelim woskiem – odporne na wodę.

Czy włókna bananowca są bezpieczne dla środowiska?

Produkty wykonane z naturalnego materiału noszą miano biokomponentów, co oznacza, że nie szkodzą środowisku.

Uprawa bananowca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak wybrać narożnik nowoczesny do salonu?

Salon pełni kluczową rolę w domu, będąc przestrzenią do relaksu i spotkań z najbliższymi. Aby zapewnić maksymalny komfort i...

More Articles Like This