Oklejanie mebli – odświeżenie w kilku krokach

Przychodzi taki dzień, kiedy trzeba coś zmienić w aranżacji, a nie zawsze budżet domowy pozwala na wymianę całych mebli. Dobrym pomysłem na odświeżenie wnętrza, jest oklejenie mebli folią z nowym wzorem.

Warto zainwestować w lepszej jakości folię i trwalszą, a przy tym wykonać pracę renowacyjną samodzielnie, nie nadszarpując rodzinnego budżetu. Podpowiemy, na co uważać przy oklejaniu mebli folią, jak uniknąć błędów, jaką wybrać folię do oklejania.

Oklejanie mebli kuchennych

Czasami zakup nowego elementu wyposażenia mebli kuchennych sprawia, że nie wpasowuje się on w resztę aranżacji. W takim przypadku możemy folią okleić szafki, lodówkę, pralkę i inne elementy wyposażenia, które wymagają odświeżenia. Oklejanie mebli kuchennych okleiną wiąże się z inwestycją czasu, aby praca była wykonana starannie. Pośpiech może popsuć efekt odświeżenia i zmusić do zerwania szpecącej folii. Z czasem możemy ponownie unowocześnić aranżację kuchni, kiedy znowu nam się znudzi, bez projektowania mebli, czy samych frontów od nowa.

Oklejanie mebli kuchennych folią daje do dyspozycji wiele ciekawych wzorów: tradycyjne białe, paletę jednolitych kolorów RAL, odcienie drewna lub z graficzną oprawą. Można wybrać folię do oklejania z owocami, warzywami, kwiatami, kamieniem, bambusami, zwierzętami, ceramiką itp.

Oklejanie mebli na biało

Bywa tak, że z czasem białe meble zmieniają swój odcień na żółtawy. W takim przypadku dobrze jest odświeżyć kolor, zabezpieczając dodatkowo powierzchnię. Można taki mebel pomalować, jednak powierzchnia malowana jest bardziej narażona na zabrudzenia, które na meblach szczególnie przy dzieciach mogą się pojawić. Biały to dość uniwersalny kolor, rozjaśniający pomieszczenie i nadający mu lekkości. Dzięki wykorzystaniu bieli, możemy zniwelować różnice między odcieniami starszych mebli, wymienić uchwyty na rustykalne lub wszystkie z jednego kompletu. Dzięki takiemu zabiegowi meble w różnych kolorach staną się optycznym kompletem.

Oklejanie mebli folią – co jeszcze można okleić?

Oklejanie mebli folią daje możliwość dostosowania pokoju do poziomu rozwoju dziecka bądź samej płci. Nie trzeba wymieniać całego wyposażenia meblowego, wystarczy kilka rolek folii samoprzylepnej i jedno popołudnie. Dzięki samodzielnej pracy możemy zmienić kolor mebli z różowych na niebieskie, odwrotnie lub z dziecięcego pokoju zrobić pokój dla osoby starszej, lub biuro. W niektórych przypadkach nie musimy oklejać całych mebli. Kiedy meble w pokoju chłopca, czy dziewczynki są zwyczajnie nudne o np. białym odcieniu, możemy okleić odpowiednim kolorem lub wzorami akcenty, typu: szuflady, drzwi, blat w stoliku itp.

Okleić można także szafki w łazience, kiedy tradycyjnie są w białym kolorze, może wystarczyć oklejenie frontów, aby nadać świeżego wyglądu. Po przemalowaniu salonu lub sypialni, a czasami przy wymianie paneli istnieje potrzeba wymienić meble. W takim przypadku folia pomoże zakryć zniszczone meble lub niepasujące do pozostałego wyposażenia. Wymiana drzwi od szafy przesuwnej może być pracochłonna i kosztowna, idealnie na płaskiej powierzchni sprawdzi się folia do oklejania mebli.

Możliwości kolorystyczne ograniczane są tylko wyobraźnią. W dzisiejszych czasach oklejane folią są także samochody. Dzięki temu ich powierzchnia lakierowana jest zabezpieczona dodatkową warstwą, dość często zmieniającą kolor pojazdu. W przypadku mebli także możemy użyć folii bezbarwnej i wydłużyć żywotność koloru wyposażenia.

Jak przyklejać folię – Wskazówki, na co uważać.

  1. Wybór elastyczności okleiny, wybierając twardą okleinę, ciężko będzie ja ułożyć w zagięciach, narożnikach, wcięciach itp.
  2. Przygotowany mebel, okleina potrzebuje stabilnego i czystego podłoża, aby nie odklejała się z czasem. Powierzchnię trzeba przygotować, oczyścić, odtłuścić i wysuszyć. Należy wyrównać powierzchnię, a przy starych meblach, czasami wystarczy powierzchnię przeszlifować. W nierównościach mogą powstać pęcherze powietrza, może także marszczyć się folia, a pozostawione pod okleiną nieczystości, spowodują uwypuklenie po przyklejeniu folii.
  3. Przycinanie okleiny, wymierzając powierzchnię folii potrzebnej do oklejenia elementu, unikniemy za krótkich i niepasujących fragmentów folii. Z tyłu arkusza folii znajdują się podziałki, pozwalające zachować precyzję przy docinaniu. Kratka ułatwia także odmierzenie odpowiedniego kawałka folii tak, aby go nie zabrakło na oklejany element. Docięta folia powinna uwzględniać kilku centymetrowy zapas, pozwoli to na stworzenie zakładek, które zapobiegną zadzieraniu się folii.
  4. Kolejność oklejania, nie jest bez znaczenia, warto wykorzystać grawitację do pomocy, aby uniknąć pęcherzy powietrza i faktu, że folia może się źle układać. Naklejanie folii od dołu do góry to zły pomysł.
  5. Proste przyklejanie folii, okleinę można delikatnie odkleić, kiedy przyklei się niepoprawnie, każdemu przecież może się zdarzyć, krzywo zacząć co na odległości elementu dopiero wychodzi. Z odklejaniem nie należy zwlekać, kiedy klej folii mocno przyklei się do powierzchni, warto folię delikatnie podgrzać suszarką, aby jej nie rozerwać, zabieg trzeba przeprowadzić uważnie, gdyż folia jest elastyczna i może ulegać rozciągnięciu w niektórych miejscach.

Dokładne wyklejenie folią elementów, przyniesie dobre rezultaty wizualne, zaniedbania będą widoczne i popsują efekt odświeżenia, warto zrobić kilka drobnych testów przylepności i kształtowania folii przed rozpoczęciem pracy, pozwoli to na wyczucie formowania się folii. Przy grubych rolkach folii nie jest potrzebne przyklejanie folii na mokro, gdyż ta świetnie radzi sobie, po dokładnym, stopniowym rozprowadzeniu jej na powierzchni z przyczepnością i pęcherzami powietrza.

Modna okleina do mebli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak stworzyć idealny taras z płyt betonowych – przewodnik dla początkujących

Marzysz o pięknym tarasie, który będzie służył Ci przez lata? Płyty tarasowe to doskonałe rozwiązanie! W tym artykule przedstawimy...

More Articles Like This