Lampa do salonu – jaką wybrać?

Oświetlenie wnętrza jest bardzo istotne, bez niego pomieszczenie w porze wieczornej staje się bezużyteczne. Jak dobrać odpowiednią lampę do salonu w stylu nowoczesnym?

Staramy się opowiedzieć, o kilku ciekawych rozwiązaniach, dostosowując moc żarówek i ilość lumenów, w celu prawidłowego oświetlenia wnętrza salonu i jadalni.

Nowoczesna lampa do salonu

Nowoczesne oświetlenie wnętrza salonu doskonale sprawdza się w różnych aranżacjach. Nowoczesne lampy doskonale wpasują się w styl skandynawski, modernistyczny, glamour czy klasyczny. Nowoczesna lampa to nowoczesny kształt, kolor, barwa światła oraz materiał, z którego jest wykonane oświetlenie wnętrza.

Lampa do salonu może stać przy kanapie, pełniąc rolę lampy podłogowej i rozświetlać miejsce wypoczynku lub wisieć na suficie, przez co rozświetli całe pomieszczenie. Nowoczesne lampy sufitowe, dzięki zastosowaniu technologii LED przybierają coraz bardziej modernistyczne kształty.

Modernistyczna lampa sufitowa to przede wszystkim proste kształty oraz monochromatyczne kolory. Styl nowoczesny i modernistyczny łączy się wraz ze stylem industrialnym.

Wnętrze glamour doskonale wypełniają nowoczesne lampy o żywych barwach.

Lampa do salonu stojąca

Do mniejszego salonu doskonale sprawdzi się lampa stojąca o nowoczesnym wyglądzie. Lampa podłogowa doskonale rozświetla miejsce wypoczynkowe, dzięki czemu relaks jest łatwiejszy. Podłogowe źródło światła stojąc blisko kanapy, ma włącznik którego można dosięgnąć bez wstawania z sofy.

Lampa do salonu wisząca

Wiszące lampy można kojarzyć z dużym kryształowym żyrandolem zamocowanym na wysokim suficie, takie rozwiązanie pięknie przyozdobi i rozświetli duże salony z aranżacją glamour.

Dość często takie rozwiązanie wymusza umieszczenie włącznika światła zaraz przy wejściu, co może stanowić utrudnienie dla relaksu. Nowoczesne oświetlenie z tego powodu coraz częściej sterowane jest za pośrednictwem pilota, który poza funkcją włączenia i wyłączenia, umożliwia ustawienie natężenia i barwy światła. Alternatywą dla tego rozwiązania jest sterowanie oświetleniem z telefonu. Odpowiednia konfiguracja pozwala na pełna kontrolę, z wykorzystaniem smartfona, dzięki czemu mając telefon pod ręka możemy zdalnie zarządzać oświetleniem nawet poza domem.

Lampa do salonu i jadalni

Połączenie salonu z jadalnią wymaga dobrego oświetlenia, które rozświetli salon, jak i jadalniany stół. Można zamontować dwa różne źródła światła, jeżeli salon z aneksem kuchennym jest dość spory. W przeciwnym przypadku, wystarczy jedna nowoczesna lampa do salonu o kilku dodatkowych żarówkach, aby rozświetlić równomiernie pomieszczenie.

Wysokość lampy od stołu w jadalni powinna oscylować pomiędzy 80 a 100 cm. Wówczas nie będzie przeszkadzać, a światło będzie równomiernie rozświetlać stół. Dobrze jest wybrać wiszącą lampę do salonu z jadalnią mającą regulację wysokości, dzięki czemu przy rozłożonym stole będzie można lampę wiszącą podnieść wyżej i rozświetlić dodatkową powierzchnię.

Stylowa lampa do salonu

Stylowa lampa w zależności od aranżacji pomieszczenia, może przybrać styl vintage, nowoczesny, retro, industrialny itp. Lampa do salonu w stylu skandynawskim, powinna wpasować się w pomieszczenie, ale także odróżnić od sufitu, aby nie zlewać się z jego odcieniem. Meble w białym stylu skandynawskim, z akcentami naturalnego drewna, dobrze wpasują się w stonowaną kolorystykę. Także stylowa lampa do salonu powinna mieć stonowane odcienie, szarości, motywu drewnianego, w połączeniu z białym kolorem. Lampę do salonu w stylu skandynawskim powinny uzupełniać dodatkowe małe źródła światła, umieszczone w ciemniejszych kątach. Styl skandynawski charakteryzuje się bowiem dużą ilością drobnych źródeł światła.

Lampa do salonu fryzjerskiego

Poza rozświetleniem pomieszczenia, lampa musi pełnić funkcję ozdobną. Ładna lampa w salonie fryzjerskim, może nadać nowoczesnego lub retro stylu. Powinna pasować do reszty aranżacji i nie odbiegać kolorystycznie. Dodatkowym źródłem światła mogą być plafony, przypominajcie pełnie księżyca, lub biało złota lampa z drewnianymi elementami. Funkcjonalna lampa powinna umożliwić łatwe czyszczenie aby pięknej wiszącej ozdoby nie przyćmiła chmura kurzu. W salonie fryzjerskim ważne jest także zapewnienie odpowiedniego natężenia światła w zależności od wielkości pomieszczenia. Moc oświetlenia zależna jest od jego natężenia, mierzonego w lumenach. Warto także rozważyć dodatkowe punkty świetlne w obszarze stanowisk pracy, co pozwoli zachować precyzję strzyżenia.

Ile Lumenów na metr kwadratowy?

Przykładowe porównanie natężenia światła w zależność od mocy żarówki

  • Żarówka LED 3W = żarówka zwykła 25W = 230-260 Lumenów
  • Żarówka LED 5W = żarówka zwykła 40W = 400-450 Lumenów
  • Żarówka LED 10W = żarówka zwykła 60W = 800-850 Lumenów
  • Żarówka LED 12W = żarówka zwykła 75W = 1000-1100 Lumenów

Czasami nie jest konieczne rozświetlenie całego salonu, tak aby w każdym kącie można było czytać książkę. Niekiedy wystarczy zapewnienie dekoracyjnego światła lub takiego aby nie męczyć oczu przy oglądaniu TV. Dlatego przyjęło się, że można rozświetlić pomieszczenie na 4 sposoby:

  • Pomieszczenie z bardzo jasnym światłem – 1200 LX/ m2
  • Salon z jasnym światłem – 800 Lx/m2
  • Światło zalewowe dla salonu – 500 Lx/m2
  • Światło ambient – 250 Lx/m2

Lampa do salonu dająca dużo światła

Jednym ze sposobów na dobre oświetlenie salonu, jest instalacja lampy z wieloma punktami świetlnymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy rozjaśnić pomieszczenie jedna lampą. Instalując żarówki LED można zaoszczędzić na rachunkach, ponadto takie rozwiązanie jest dużo trwalsze niż tradycyjne żarówki i bardziej ekologiczne. Instalując lampę z pięcioma punktami świetlnymi łatwiej będzie uzyskać w salonie efekt rozproszonego światła, co również ma znaczenie dla komfortu i zdrowia oczu.

Modne lampy do salonu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Wybieramy umywalkę do łazienki

W obecnych czasach remontowanie łazienki, a następnie dobranie odpowiednich mebli, sanitariatów czy armatury nie stanowi dużego problemu. Wybór jest...

More Articles Like This