Krasnodrzew pospolity – co skrywa krzew koki?

Krasnodrzew pospolity to krzew pochodzący z rejonów Andów, z którego można wyodrębnić kokainę, czyli zakazany narkotyk odurzający. Co skrywa tajemnicza roślina?

Liście koki uznawane są za lecznicze i stosowane między innymi przez Indian. Mieszkańcy południowej Ameryki przez tysiące lat żuli liście, aby zapobiegać bólom zębów, czy aby pokrzepić swoje ciało.

Krasnodrzew pospolity – właściwości i ciekawostki

Andyjska medycyna wskazuje na lecznicze właściwości krosnodrzewu. Jak dowodzą badania, krzew jest doskonałym lekiem na chorobę wysokościową, która w wysokich górach utrudnia wspinaczkę. Liście kokainowca poza ułatwieniem oddychania, zmniejszają odczucie głodu, bólu, wspomagają trawienie i zmniejszają odczuwanie zimna. Liście mają 14 czynnych alkaloidów, a jednym z najbardziej znanych jest kokaina. Krasnodrzew do produkcji wysokiej jakości narkotyku wymaga niskiego ciśnienia, dlatego najbardziej opłacalna hodowla odbywa się w górach Peru, Boliwii i Ekwadorze, czyli na wysokości powyżej 300 m n.p.m. Uprawa krzewu na narkotyki nie sprawdza się na niższych terenach, gdyż krzew zostaje pozbawiony wartości pożądanych. Krasnodrzew pospolity kwitnie, mając małe, białe kwiaty, a następnie jagody w czerwonym kolorze. Liście krzewu krasnodrzewu mają zapach herbaciany i kształtem są podobne do liści laurowych. Roślina była kiedyś wykorzystywana do produkcji popularnego napoju Coca-Cola, do chwili obecnej koncern skupuje liście krasnodrzewu, utajniając recepturę koncentratu wszystkim znanego napoju.

Dowiedz się więcej, jakiego rodzaju gleby potrzebują rośliny do uprawy.

Krasnodrzew pospolity – składniki odżywcze

Koka zawiera 20 razy więcej wapnia niż mleko. W 100 g liści znajduje się 2000 mg wapnia, 400 mg fosforu, 10 mg żelaza oraz witaminy B1, B2, A, E, C wraz z minerałami takimi jak: potas, miedź i cynk.

Co odróżnia drzewko od narkotyku?

Kokaina rozumiana jako narkotyk to tak naprawdę chlorowodorek kokainy, ekstraktowany z liści krzewu metodami chemicznymi, po ususzeniu liści.

Działanie kokainy jest zbliżone do właściwości krzewu. Kokaina pobudza, zwiększa ciśnienie krwi, likwiduje poczucie głodu, łagodzi ból, zwiększa koncentrację, ale w odróżnieniu od właściwości drzewka uzależnia. Wywołuje dodatkowo urojenia, niepokój i bezsenność. Do wyprodukowania 1 kg kokainy potrzeba nawet 300 – 450 kg liści, wszystko zależy od jakości liści. 0,6 g kokainy uzyskuje wartość rynkową na poziomie 300 zł, dlatego krasnodrzew pospolity cieszy się dużym zainteresowaniem.

Kokainę odkrył niemiecki naukowiec Albert Niemann w 1859 roku. W ówczesnym świecie wywołała ona zainteresowanie w dziedzinie sztuki, medycyny i nauki.

Dowiedz się także, jak uprawiać truskawki na drzewie.

Krasnodrzew pospolity – legalność w Polsce

Nasiona krasnodrzewu w Polsce są legalne, jednak hodowla krzewu jest zakazana.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 u.p.n.: Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Środek odurzający to każda substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działająca na ośrodkowy układ nerwowy

Zgodnie z art. 63 ust. 1 u.p.n.: Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Wybieramy umywalkę do łazienki

W obecnych czasach remontowanie łazienki, a następnie dobranie odpowiednich mebli, sanitariatów czy armatury nie stanowi dużego problemu. Wybór jest...

More Articles Like This